Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Daimler zamknie markę Smart?

Autor: PAP/JS
Dodano: 25-03-2019 18:20

Koncern Daimler do końca roku zadecyduje o losach marki Smart, która regularnie generuje straty finansowe - poinformował dziennik "Handelsblatt". W 2018 roku sprzedaż firmy spadła o 4,6 proc. do poziomu niecałych 129 tys. egzemplarzy.

Jak podkreślają anonimowi rozmówcy "Handelsblatt" przyszły dyrektor generalny Daimlera Ola Kaellenius "nie ma doświadczeń ze Smartem" i w związku z tym "jeśli zajdzie taka potrzeba nie będzie miał skrupułów aby zamknąć firmę".

Od początku działalności w 1998 roku Smart wygenerował miliardy euro strat - wynika z danych analityków finansowych.

Podczas ostatniej restrukturyzacji Daimler zadecydował, że Smart będzie producentem tylko samochodów elektrycznych. Jednak to posunięcie może się okazać zbyt kosztowne - ocenia "Handelsblatt".

W celu ograniczenia kosztów Daimler współpracował z Renault. Modele Smarta ForTwo i ForFour powstawały razem z Renault Twingo. Jednak według doniesień medialnych francuski koncern chce wycofać się z tego partnerstwa.

Analitycy Evercore ISI szacują, że Smart rocznie przynosi 500-700 mln euro strat. Ich zdaniem niemiecki rynek mikrosamochodów nie ma perspektyw do generowania zysku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020