Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Nie ma decyzji, co do prac nad tzw. testem przedsiębiorcy

Autor:  PAP/TE  |  29-03-2019 11:17
Kwestia tzw. testu przedsiębiorcy jest dyskutowana, nie zapadły jednak decyzje co do rozpoczęcia prac nad takim testem - poinformował w piątek na Twitterze rzecznik prasowy ministerstwa finansów Paweł Jurek.

"W kontekście tzw. testu przedsiębiorcy - ta kwestia dyskutowana jest podczas standardowych analiz związanych z systemem podatkowym. Nie zapadły jednak decyzje co do rozpoczęcia prac nad takim testem. Nie ma też żadnego projektu ani harmonogramu działań" - napisał Jurek.

"Nie ma też żadnego projektu ani harmonogramu działań" - napisał rzecznik prasowy ministerstwa finansów Paweł Jurek.
fot. mat. pras.

Podczas poniedziałkowego panelu "Struktura i efektywność polskiego systemu podatkowego" zorganizowanego przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) przedstawiciele resortu finansów zwracali uwagę, że jednym z problemów polskiego systemu jest to opodatkowanie jednoosobowych firm; resort finansów pracuje nad tzw. testem przedsiębiorcy, który pozwoliłby określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

Czytaj więcej: Fiskus chce uderzyć w liniowy PIT. Wprowadzi test przedsiębiorcy

"Powiedzieliśmy, że będziemy opodatkowywać przedsiębiorców stawką liniową i określać składki na ubezpieczenia społeczne według stopy minimalnej (…). To powoduje (...) taki problem - przedsiębiorców, którzy de facto nie ponoszą ryzyka gospodarczego. Są to przedsiębiorcy, którzy pracują dla jednego pracodawcy, wystawiają jedną fakturę miesięcznie, mają (…) zakaz pracowania dla kogokolwiek innego" - mówił wiceminister finansów Filip Świtała.

Ocenił, że jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to stara się dywersyfikować ryzyko. "Ja tej dywersyfikacji ryzyka nie widzę w przypadku wielu tzw. mikroprzedsiębiorców (…)" - powiedział. Zastrzegł, że nie chodzi w tym przypadku tylko o kwestię ekonomiczną, tylko zwykłą uczciwość, bowiem dochody z pracy powinny być tak samo opodatkowane.

Dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Maciej Żukowski odnosząc się do tej kwestii zauważył, że resort finansów prowadzi prace nad tzw. testem przedsiębiorcy. Pozwoliłby on określić, czy ktoś rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą, czy nie.

"Nie wiem jak to jeszcze skalibrować, ale pracujemy nad tym. Jest wiele wyzwań (...). Będziemy starali się skalibrować ten test przedsiębiorcy w taki sposób, żeby mysz się nie przecisnęła" - zapowiedział. Jego zdaniem opodatkowanie przedsiębiorczości w sposób skrajnie różny od opodatkowania pracy naturalnie prowadzi do szukania tańszego sposobu na funkcjonowanie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019