Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

20 firm powalczy o nagrodę Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Autor: JD
Dodano: 02-04-2019 11:49 | Aktualizacja: 02-04-2019 13:29

20 firm ubiegać się będzie o tegoroczne tytuły "Inwestora bez granic" - nagrody przyznawanej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W kategorii "Polski inwestor za granicą" nominowani zostali Adamed, Apator, Colian, Selena, Suempol, TZMO, WB Electronics, Track Tec, Feerum i Mokate.  Nominowani w kategorii „Inwestor zagraniczny w Polsce” zostali zaś ArcelorMittal, BASF, CVC Capital Partners, Danone, Globalworth, Siemens, Northvolt, Panattoni Europe, Rockwell Automation Polska i Volvo Polska.


Tytuł „Inwestora bez granic”, nagrody portalu gospodarczego WNP.PL i Magazynu "Nowy Przemysł", przyznawany jest w dwóch kategoriach. Pierwsza to "Inwestor zagraniczny w Polsce". Wyróżniane są firmy, których aktywność biznesowa w naszym kraju została w praktyce zweryfikowana poprzez efekty.  Chodzi o inwestycje o zauważalnej skali, dające rozwojowy impuls dla całej polskiej gospodarki, wnoszące nową wartość, budujące trwałą sieć kooperacji. Wśród kryteriów oceny kandydatów brana jest pod uwagę jakość tworzonych miejsc pracy, inwestowanie w kwalifikacje załóg, a także w innowacyjność oraz badania i rozwój.

"Polski inwestor za granicą" to z kolei kategoria, gdzie wyróżniane są polskie firmy realizujące odważne strategie ekspansji zagranicznej. Oceniany jest ich wpływ na potencjał polskiego eksportu oraz skuteczność inwestycji na obcych rynkach z uwzględnieniem zasad współpracy biznesowej (w kraju inwestowania oraz w Polsce), a także kulturowej specyfiki odległych rynków.

Należy zaznaczyć, że przy ocenie firm brane są pod uwagę nie tylko tabelki excela. Wartość inwestycji, wolumen eksportu czy liczba zatrudnionych jest jak najbardziej istotna, jednak równie ważna jest jakość inwestycji. 

W przypadku inwestorów zagranicznych w Polsce premiowaliśmy nominacjami inwestycje, które dają rozwojowy impuls dla całej polskiej gospodarki i budują sieć kooperacji. Uwzględniono również jakość tworzonych przezeń miejsc pracy, inwestycje w kapitał ludzki, działalność badawczo-rozwojową czy wsparcie dla innowacji. 

Przy ocenie polskich firm inwestujących za granicą wzięto pod uwagę skuteczność ich strategii wejścia na zagraniczne rynki, jak również to, w jakim stopniu ich inwestycje stwarzają szansę na umiędzynarodowienie dla innych polskich przedsiębiorstw. Jednym z kryteriów był biznesowy sukces tych poczynań, bowiem takie sukcesy przyczyniają się do kształtowania wizerunku Polski za granicą. 

Poniżej przedstawiamy listę nominowanych do nagrody firm, wraz ze zwięzłymi uzasadnieniami.

Nominowani w kategorii „Inwestor zagraniczny w Polsce”:

ArcelorMittal

ArcelorMittal jest największym na świecie producentem stali, obecnym w ponad 60 krajach. Firma jest liderem we wszystkich czołowych sektorach rynku stali, w tym motoryzacyjnym, budowlanym, artykułów gospodarstwa domowego i opakowań i stale poszukuje nowych energooszczędnych rozwiązań technologicznych.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, który ze spółkami zależnymi zatrudnia 14 tys. osób. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie.

ArcelorMittal Poland zmienił polskie hutnictwo. Zainwestował ponad 6 mld złotych, unowocześniając każdy etap produkcji. Ograniczył częstotliwość wypadków o 90 proc., znacząco podnosząc standardy bezpieczeństwa i higieny pracy.

BASF

BASF jest największym przedsiębiorstwem chemicznym na świecie, notowanym na giełdach papierów wartościowych we Frankfurcie, Londynie i Zurychu. Grupa składa się z sześciu dużych kompleksów chemicznych i niemal czterystu zakładów produkcyjnych na całym świecie, jak również szeregu spółek i przedstawicielstw. Portfolio przedsiębiorstwa obejmuje produkty chemiczne, tworzywa sztuczne, chemię budowlaną, produkty dla rolnictwa oraz przemysłu kosmetycznego i spożywczego oraz nieprzetworzoną ropę i gaz ziemny.

BASF w Polsce sprzedaje chemię przemysłową, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu), produkty chemii kosmetycznej i gospodarczej, lakiery oraz katalizatory samochodowe.

W Polsce funkcjonują zakłady w Środzie Śląskiej koło Wrocławia, w Myślenicach koło Krakowa oraz centrum dystrybucyjno-logistyczne w Śremie koło Poznania. Firma zatrudnia ponad 850 pracowników. Firma jest zaangażowana w realizację celów zrównoważonego rozwoju, np. od 2010 roku jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W BASF-ie podkreślają, że tworzą chemię dla zrównoważonej przyszłości, z dbałością o środowisko naturalne i odpowiedzialnością społeczną.

CVC Capital Partners

CVC Capital Partners to jedna z wiodących firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie. Została założona w 1981 roku i posiada obecnie sieć ponad 20 biur i ponad 300 pracowników w Europie, Azji i USA. W swoim portfelu posiada ponad 300 inwestycji w szerokim spektrum branż i krajów. Firma jest inwestorem finansowym angażującym się długookresowo i pomaga firmom wejść na wyższy rynkowy poziom. Warszawskie biuro CVC jest bramą na cały region Europy Środkowej.

W Polsce firma zainwestowała m.in. w spółkę PKP Energetykę oraz w Żabkę. Część międzynarodowych spółek portfelowych CVC Capital Partners jest obecna w Polsce, w tym np. międzynarodowa sieć perfumerii Douglas, dla której Polska jest trzecim co do wielkości rynkiem, czy też międzynarodowa grupa Corialis posiadająca bazę produkcyjną w Lublinie, bądź też firma AR Packaging mająca fabrykę koło Krakowa.

Danone

Grupa Danone powstała w 1973 roku i od tego czasu stała się jedną z największych firm spożywczych na świecie.

Na polskim rynku produkty Danone pojawiły się po raz pierwszy w 1991 roku. W 1995 roku Danone otworzył fabrykę w Bieruniu na Śląsku. Oferta firmy zawiera produkty przeznaczone dla dzieci, osób starszych, a także marki przynoszące korzyści zdrowotne osobom z problemami trawiennymi.

Dostawcy Danone troszczą się o dostarczanie mleka najwyższej jakości, przez co gwarantują bezpieczeństwo wytwarzanych z niego produktów. Jogurty i serki powstałe z polskiego mleka trafiają również na stoły konsumentów z ponad 20 krajów w Europie, a także z USA.
Danone to nie tylko produkty, to również programy społeczne, za pomocą których firma wspiera lokalne społeczności.

Globalworth

Globalworth Poland Real Estate (GPRE) to największy instytucjonalny inwestor i właściciel powierzchni biurowych w Polsce. To platforma nieruchomości biurowych, od kwietnia 2017 roku notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wielkość portfela Globalworth Poland, obejmującego obiekty biurowe i wielofunkcyjne, to obecnie ponad 428 700 mkw. o wartości 1,2 mld euro. W portfelu ma już ona siedemnaście nieruchomości i planuje kolejne akwizycje. Jednocześnie rozwija swój zespół, który liczy już w Polsce około 100 osób.

Firma działa w strukturze zbliżonej do REIT, w której koncentruje się na wypłacaniu akcjonariuszom większości zysków w postaci regularnych i atrakcyjnych dywidend. Niedawno Globalworth Poland wybrało Spektrum Tower, biurowiec zlokalizowany przy ul. Twardej w Warszawie, którego jest właścicielem i zarządcą, na swoją siedzibę. Spółka zajęła w Spektrum Tower 1500 mkw. powierzchni.

Siemens

Siemens to międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej. Główne siedziby firmy ulokowane są w Monachium i Berlinie.

W Polsce Siemens jest obecny od ponad 130 lat, odpowiadając na kluczowe dla polskiej gospodarki kwestie modernizacji infrastruktury przemysłowej i komunalnej, jak również wymogi ochrony środowiska naturalnego.

Siemens jest jednym z pionierów w ustalaniu standardów technologicznych w różnych dziedzinach przemysłu i infrastruktury. Jako ekspert w wielu dziedzinach angażuje się w promowanie technologii, które zapewniają efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych i zmniejszenie skażenia środowiska.

Poszerzając i uzupełniając zasięg swojego działania, Siemens w Polsce współpracuje z setkami przedsiębiorstw krajowych: produkcyjnych i usługowych, handlowych i technicznych. Szkoli ich przedstawicieli, udostępnia wiedzę i doświadczenie oraz realizuje wspólnie liczne projekty.

Northvolt

Northvolt został założony w Szwecji. Na północy tego kraju, w mieście Skelleftea, powstaje fabryka nowoczesnych ogniw baterii elektrycznych głównie na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego i energetycznego. Pełne zdolności produkcyjne fabryka ma osiągnąć w roku 2024.

Będzie to największy zakład w Europie wytwarzający ogniwa litowo-jonowe. Mają one trafiać do fabryki w Polsce, w Gdańsku, gdzie będą produkowane podmoduły i moduły bateryjne wykorzystywane w przemyśle, systemy sterowania i elektroniki, systemy chłodzenia i ogrzewania. To z Gdańska będzie wychodził finalny produkt dla odbiorców. Produkcja w Gdańsku zapewni początkową wydajność na poziomie 10 tys. modułów rocznie.

Dzięki nowemu obiektowi w Gdańsku firma Northvolt wykorzysta potencjał powstającego w regionie klastra przemysłu elektrotechnicznego. Bliskość dobrze rozwiniętego ekosystemu łańcucha dostaw, rynków pracy i odbiorców końcowych w Europie odegrała istotną rolę w decyzji o wyborze lokalizacji zakładów.

Panattoni Europe

Panattoni Europe jest deweloperem powierzchni przemysłowych. Od początku swojej działalności w 2005 roku zrealizował w Polsce projekty o łącznej powierzchni ponad 5,85 miliona metrów kwadratowych.

Już w 2006 roku, sześć miesięcy po otwarciu biura, ustanowił rekord w branży na wynajem powierzchni magazynowej - było nim 52 000 mkw. dla H&M w Panattoni Park Poznań I. Kolejne lata to nowe umowy i budowa własnych parków w okolicach Poznania, Bielska-Białej, Teresina, a także Wrocławia.

Specjalnością firmy są dziś szyte na miarę inwestycje build-to-suit (BTS) - budowane na zamówienie indywidualnego klienta.

Do klientów Panattoni należą między innymi takie marki globalne jak: Amazon, Avon, Bertelsmann, Castorama, CAT Logistics, CEVA, Coca-Cola, Coty Cosmetics, Dachser, DSV, Flextronics, GE, Gefco, H&M, Intermarche, Kellog’s, K-flex, Lear Corporation czy Leroy Merlin.

Rockwell Automation Polska

Rockwell Automation Polska jest częścią największej na świecie firmy zajmującej się automatyką przemysłową. Na całym świecie flagowe marki firmy, czyli Allen-Bradley i Rockwell Software, są kojarzone z innowacyjnością i dostarczają nowoczesne technologie z zakresu automatyzacji produkcji.

Zatrudnia 22 tysiące pracowników w ponad 80 państwach. W Polsce działa już ponad 20 lat, a od przeszło 10 lat stale poszerza swoją działalność na Śląsku. Ponad dekadę temu pracę w Katowicach rozpoczęło kilka osób, natomiast obecnie w fabryce i biurach zlokalizowanych na Śląsku zatrudnionych jest ponad tysiąc pracowników.

Rockwell Automation Polska nie produkuje w Polsce prostych technologii. Katowickie oddziały tworzą i obsługują unikalne i innowacyjne produkty. Prowadzą przy tym szerokie badania, we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, pomagają również edukować przyszłych inżynierów i oferować im rozwój w firmie.

Śląska fabryka firmy jest odpowiedzialna za produkcję na rynek europejski (w tym rosyjski), azjatycki oraz afrykański, jest wzorcowym zakładem szkoleniowym i właśnie zapadła decyzja, że będzie rozbudowywana.

Volvo Polska

Volvo Polska to część grupy Volvo, producenta samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz systemów napędowych do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych.

W Polsce Volvo obecne jest od lat 70. Obecnie firma obejmuje: fabrykę autobusów, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych oraz globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach jak IT, finansowy i HR. Spółka zatrudnia blisko cztery tysiące pracowników.

Volvo Polska Centrum Przemysłowe Autobusy jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy. W 2010 roku w polskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego.
Volvo od lat wspiera rozwój elektromobilności, produkując zelektryfikowane autobusy i samochody ciężarowe. Firma przyczynia się w ten sposób do zrównoważonego rozwoju miast i społeczności.

Polski inwestor za granicą - nominowani:

Adamed

Firmę farmaceutyczną Adamed założył w 1986 roku dr Marian Adamkiewicz. Swoją działalność eksportową Adamed rozpoczął w grudniu 2003 roku. Obecnie produkty Adamedu dostępne są na 65 rynkach świata. Produkty Grupy są dostępne dla pacjentów w Europie, na Środkowym Wschodzie, w Azji, Afryce Ameryce Łacińskiej oraz Oceanii. Firma posiada także swoje przedstawicielstwa w Hiszpanii, Rosji, na Ukrainie i w Kazachstanie.
 

W 2010 roku spółka przejęła Polfę Pabianice i Agropharm. Tak powstała Grupa Adamed, jedna z czołowych firm farmaceutyczno-biotechnologicznych, w której pracuje ponad 1600 osób. Dział R&D Grupy Adamed z sukcesem opracowuje prototypy innowacyjnych produktów leczniczych.
 
Apator

Apator to grupa kapitałowa, w której skład wchodzi kilkanaście spółek zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Apator przoduje w Europie Środkowo-Wschodniej w obszarze aparatury łączeniowej oraz pomiarowej, a także systemów IT. Firma wykreowała autorskie rozwiązania w zakresie odczytu i rozliczania mediów użytkowych (przedpłatowe i kredytowe liczniki energii elektrycznej, ciepłomierze, gazomierze, wodomierze, czujniki temperatury).
Wizją Grupy Apator jest długofalowe utrzymanie pozycji branżowego lidera i eksperta w Polsce, znalezienie się w czołówce dostawców w Niemczech i Europie Środkowo-Wschodniej oraz zbudowanie rozpoznawalności marki Apator na wybranych, pozostałych rynkach. W związku z tym Apator zakłada przychody ze sprzedaży 1,4 mld zł w 2023 r. Istotna część zakładanego wzrostu to sprzedaż na rynki zagraniczne i utrzymanie wysokiego udziału eksportu w sprzedaży ogółem (ponad 50 proc.).
 
Colian

Colian to prężnie działająca polska grupa kapitałowa założona przez Jana Kolańskiego. Tworzony przez lata potencjał firmy umożliwił zdobycie silnej pozycji na rynku w zakresie słodyczy, kulinariów (przypraw, bakalii) i napojów. Na jej portfolio składają się znane, lubiane marki: Goplana,  Solidarność, Jutrzenka, Grześki, Familijne, Jeżyki, Akuku!, Appetita, Siesta oraz Hellena. Marki te stale umacniają swoją pozycją na rynku, a Colian konsekwentnie realizuje ekspansję na rynki zagraniczne. Do Grupy Colian należy np. Elizabeth Shaw - dostawca luksusowych wyrobów czekoladowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Produkty firmy Jana Kolańskiego trafiają do ponad 60 państw na całym świecie, są obecne w państwach Unii Europejskiej oraz w pozostałej części Europy, w Azji, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.
 
Selena

Grupa Selena to jeden z czołowych producentów i dystrybutorów chemii budowlanej. Selena istnieje od ponad ćwierć wieku, posiada ponad 30 spółek w 17 krajach i kilkanaście zakładów produkcyjnych. Na jej sukces pracuje prawie 1800 osób, w tym ponad 700 zatrudnionych w Polsce. Jest jedyną polską marką z branży chemii budowlanej, która sprzedaje produkty w 70 krajach, na czterech kontynentach.

W zależności od grupy produktowej, udział Seleny w rynku waha się od kilkunastu do ok. czterdziestu procent. Jest to obecnie jeden z trzech największych producentów piany poliuretanowej na świecie.
Selena konsekwentnie wprowadza także nowe produkty na rynek. Przykładem są m.in. pianokleje, znajdujące całe spektrum zastosowań w pracach budowlanych. Wykonawcy coraz chętniej zastępują nimi zaprawy do murowania, używają ich do klejenia dużych elementów budowlanych, czy też jako istotny element systemów ociepleń.
 
Suempol

Suempol to rodzinne przedsiębiorstwo założone w 1989 roku w Bielsku Podlaskim przez Urszulę i Edwarda Siecińskich. Początkowo firma zajmowała się przetwórstwem krewetek poławianych u wybrzeży Holandii i Belgii, które po uszlachetnieniu trafiały na tamtejsze i inne rynki europejskie, w tym belgijski dwór królewski.

Aktualnie w ofercie Suempolu znaleźć można łososia pod wszelkimi możliwymi postaciami (jest on głównym produktem i stanowi 97 proc. całej produkcji) oraz pstrąga i halibuta. Wyroby Suempolu pozbawione są barwników i konserwantów.
Znacząca część produkcji firmy trafia na rynek niemiecki, gdzie występuje pod własną marką.
 
TZMO

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) są wiodącym producentem i dostawcą artykułów higienicznych, kosmetycznych i wyrobów medycznych na rynek światowy.
 

TZMO oferuje m.in. wyroby higieniczne przeznaczone dla kobiet i dziewcząt. Bella to marka wyrobów higienicznych przeznaczonych dla kobiet - lider na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, dynamicznie zdobywająca rynek Europy Zachodniej i Azji. Pod marką Bella sprzedawana jest szeroka gama produktów. W 2016 roku TZMO świętowały 25-lecie prywatyzacji i 60-lecie istnienia, a 55 spółek w ich grupie kapitałowej zatrudniało 7,5 tys. osób. Spółka dynamicznie się rozwija i intensyfikuje ekspansję na rynkach całego świata.
 
WB Electronics

WB Electronics to lider zmian technologicznych w polskiej armii i przemyśle obronnym, coraz bardziej rozpoznawalny na świecie. Działając w obszarze specjalistycznej elektroniki i informatyki wojskowej, wprowadził Siły Zbrojne RP w XXI wiek, wyznaczając obowiązujące standardy w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego.

Najważniejszymi produktami Grupy WB są systemy FONET (cyfrowy system łączności i dowodzenia umożliwiający zarządzanie polem walki) oraz TOPAZ (systemy kierowania ogniem i zarządzania polem walki dla artylerii). Spółka oferuje modułowe rozwiązania w ramach powyższych systemów, koncentrując się na obszarze łączności (łączność foniczna, cyfrowa, przewodowa i bezprzewodowa), przetwarzania informacji (komputery pojazdowe i przenośne, routery) oraz oprogramowania dedykowanego. Grupa WB jest również autorem rozpoznawczego bezzałogowego systemu powietrznego klasy mini FlyEye, który jako pierwszy w tej kategorii został wdrożony do służby w Wojsku Polskim.

WB zatrudnia ponad 800 osób, z czego ponad połowa to inżynierowie działów badawczo-rozwojowych, których praca i produkty z sukcesem konkurują z produktami globalnych koncernów zbrojeniowych.
 
Track Tec

Track Tec to czołowy europejski producent materiałów do budowy nawierzchni kolejowej. Prawie połowę wszystkich podkładów kolejowych i co drugi rozjazd zabudowywany obecnie na polskiej sieci kolejowej wykonano w zakładach grupy. Ich wysokie standardy są potwierdzane licznymi międzynarodowymi dopuszczeniami, certyfikatami i rekomendacjami.

Głównym i konsekwentnie realizowanym kierunkiem działalności Track Tec-u jest stałe powiększanie grona klientów, również na rynkach zagranicznych. Innowacyjność produktów pozwala firmie na współpracę z najbardziej wymagającymi odbiorcami.

Grupa prowadzi intensywne działania na rynku międzynarodowym, a produkty ze znakiem Track Tec obecne są w około 40 krajach.
 
Feerum

Feerum to jeden z największych w Polsce producentów kompleksowych suszarni zbożowych. Założycielem jest Daniel Janusz. W 2006 roku spółka otrzymała certyfikat ułatwiający ekspansję na Białorusi. Do 2015 roku wybudowała w różnych częściach tego kraju 8 kompleksowych zespołów suszarniczo-magazynowych, w tym dwa o pojemności blisko 24 tys. ton ziarna.
 

Feerum ma Centrum Badawczo-Rozwojowe i testuje projektowane rozwiązania w eksperymentalnym kompleksie suszarniczo-magazynowym o pojemności 20 tysięcy ton. W 2013 roku spółka zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
 
Produkty oferowane przez Feerum doceniają klienci w 12 krajach. Oprócz Białorusi i Rumunii, firma z powodzeniem zrealizowała inwestycje także m.in. w Niemczech, Bułgarii, na Ukrainie czy na Łotwie. W 2016 roku spółka podpisała z National Food Reserve Agency z siedzibą w Dar es Salaam umowę na wybudowanie na terytorium Zjednoczonej Republiki Tanzanii pięciu kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz rewitalizację istniejących obiektów magazynowych.
 
Mokate

Mokate to polskie przedsiębiorstwo przemysłu spożywczego, założone w 1990 roku przez Kazimierza i Teresę Mokryszów. Oferuje szeroką gamę kaw, herbat, zabielaczy, kakao, napojów czekoladowych i musli. Grupa jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech, a także uznanym na świecie producentem półproduktów dla przemysłu spożywczego. 

Produkty firmy znaleźć można m.in. w Indonezji, Malezji, Arabii Saudyjskiej, Dubaju. Swoją obecność Mokate zaznacza także w Afryce i w Chinach. Miarą sukcesu na rynku azjatyckim jest ulokowanie swych produktów w Japonii, która jest szczególnie wymagającym rynkiem. Eksport Mokate osiągnął obecnie poziom ponad 60 proc. ogólnej sprzedaży.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020