Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Bułgarzy dołączają do Polaków w protestach przeciwko pakietowi mobilności

Autor:  PAP/AH  |  04-04-2019 20:57
Nie tylko polscy przewoźnicy protestują przeciwko przyjętemu przez Parlament Europejski Pakietowi mobilności. Właściciele bułgarskich firm transportowych, przeciwni nowym przepisom UE ws. przewoźników drogowych, spalili w czwartek w Płowdiwie dużą ciężarówkę. „To nasza odpowiedź dla Brukseli, nasza przyszłość. Czekamy na falę upadłości” – powiedział jeden z protestujących.

Jeżeli budzące kontrowersje regulacje zostaną definitywnie przyjęte i wejdą w życie, taki sam los czeka całą naszą branżę - powiedział szef jednego ze stowarzyszeń przewoźników Jordan Arabadżijew.

Według stowarzyszenia bułgarskich przewoźników branża transportu międzynarodowego w tym kraju zatrudnia ponad 120 tys. osób.
fot. Shutterstock

"Chodzi o najbardziej skandaliczny projekt ustawy w całej historii Parlamentu Europejskiego. Tyle razy był odrzucany, co świadczy, że coś z nim nie jest w porządku. Jest to protekcjonistyczny dokument, który dzieli Europę na dwie. Wciąż jednak mamy nadzieję, że rozum zwycięży" - dodał.

Według stowarzyszenia bułgarskich przewoźników branża zatrudnia ponad 120 tys. osób. Ewentualne wejście w życie nowych przepisów ich zdaniem zmusi części mniejszych firm do ogłoszenia upadłości, nasili trudności finansowe dużych spółek i zmusi je do zmniejszenia zatrudnienia. Przewoźnicy przekonują, że unijne przepisy zagrażają normalnemu życiu prawie 500 tys. osób, w tym zatrudnionych w branży i ich rodziny.

Podobny sprzeciw budzą regulacje wśród polskich przewoźników. Jak wylicza Maciej Wroński prezes Związku Pracodawców "Transport i Logistyka Polska", jeżeli poparte przez europarlament przepisy wejdą w życie, dla polskiej gospodarki oznacza to likwidację przeszło połowy miejsc pracy w międzynarodowym transporcie drogowym - branży, która zatrudnia ponad 300 tysięcy pracowników.
Czytaj więcej: Polscy przewoźnicy ostrzegają: Pakiet mobilności to zagrożenie dla przeszło połowy miejsc pracy

Europarlament poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. Sprawa dotyczy kontrowersyjnych regulacji niekorzystnych dla Bułgarii, Rumunii, Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zakładających m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Przyjęcie regulacji forsują natomiast kraje zachodniej Europy, m.in. Francja.

Przyjęte przez PE propozycje będą teraz przedmiotem negocjacji z krajami członkowskimi UE i Komisją Europejską. Z tych rozmów ma wyłonić się ostateczny kształt przepisów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019