Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Przetarg na Caracale. Przedstawiciele Airbusa spotkają się z MON w sądzie

Autor: AH
Dodano: 09-04-2019 06:51

Airbus domaga się zwrotu poniesionych nakładów w postępowaniu na 50 śmigłowców wielozadaniowych. Sprawa już wkrótce znajdzie swój finał w sądzie.

Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", przedstawiciele Airbus Helicopters oraz Ministerstwa Obrony Narodowej spotkają się 15 kwietnia w sądzie rejonowym w Warszawie, który prowadzić będzie postępowanie ugodowe ws. przetargu na Caracale.

Chodzi o zwrot poniesionych przez Airbus Helicopters kosztów w postępowaniu na 50 śmigłowców wielozadaniowych. Negocjacje offsetowe zostały zerwane w październiku 2016 r. 

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r., za rządów PO-PSL, MON wskazało na śmigłowiec H225M Caracal; wartość kontraktu miała wynieść 11,8 mld zł, a z podatkami ponad 13,4 mld zł. Protestowały wtedy PiS i związki zawodowe, działające w zakładach w Mielcu i Świdniku, które również startowały w przetargu. We wrześniu 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej. Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju uznało ofertę offsetową za niezadowalającą, a dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe.

Airbus złożył skargę do europejskiego arbitrażu, którą ostatecznie w maju ubiegłego roku wycofał. Nie porzucił jednak planów dochodzenia roszczeń przed sądami polskimi.
Czytaj więcej: Airbus Helicopters: będziemy dochodzić roszczeń przed polskimi sądami

Na razie zarówno Airbus Helicopters, jak i MON nie chcą komentować sprawy postępowania ugodowego przed polskim sądem ani jego wartości. Jak odpowiedziały obie strony "DGP", kwestie te zostały opatrzone klauzula "Tajemnica Przedsiębiorstwa Airbus Helicopters".

Dziennik szacuje, że w grę może wchodzić zapewna kilkanaście milionów złotych zwrotu poniesionych przez francuski koncern nakładów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019