Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Przez śmierć właściciela bankrutuje giełda kryptowalut

Autor:  PAP/rs  |  09-04-2019 14:52
Kanadyjski sąd najwyższy zatwierdził przejście z procesu ochrony wierzycieli do postępowania upadłościowego giełdy kryptowalutowej Quadriga. Straciła ona blisko 200 mln dol. po śmierci właściciela, który jako jedyny dysponował hasłem dostępu do środków - podała agencja Bloomberga.

Quadriga jest winna swoim 115 tys. klientów blisko 260 mln dol. kanadyjskich (ok. 195 mln dol.). Długi zapoczątkowała nieoczekiwana śmierć założyciela giełdy Geralda Cottena, który zmarł w grudniu 2018 r. w Indiach. Właściciel był jedyną osobą znającą hasło dostępowe do systemu zabezpieczającego pieniądze klientów w tzw. "zimnym portfelu", czyli fizycznym urządzeniu bez połączenia z internetem, mającym zabezpieczać środki przed dostępem hakerów.

Sąd zatwierdził wniosek o bankructwo giełdy kryptowalutowej Quadriga
Fot. Shutterstock.com

Giełda Quadriga została zamknięta 28 stycznia i 5 lutego uzyskała sądowy status ochronny w oparciu o statut CCAA (ang. Companies' Creditors Arrangement Act). Monitoring planowanej restrukturyzacji miał zapewniać koncern audytorski Ernst & Young. Przedstawiciele tej firmy zaznaczyli w raporcie z 1 kwietnia, że szanse na reorganizację "są nikłe" i proces dochodzenia związanego z odzyskiwaniem aktywów dłużnika przebiegałby efektywniej w procedurze upadłościowej.

Bankructwo redukuje koszty postepowania i daje audytorom na dodatkowe prawa, np. żądania udostępnienia wewnętrznych dokumentów firmy, odbierania zeznań pod przysięgą czy sprzedaż mienia podmiotu - wskazała firma Ernst & Young.

Śmierć właściciela rozpoczęła falę spekulacji związanych z firmą. Według doniesień wirtualne konta służące do przechowywania bitcoinów klientów miały być puste parę miesięcy przed zgonem Cottena. Klienci giełdy mieli też zauważyć ślady transakcji obejmujących fundusze przechowywane w "zimnym portfelu". Zdarzenia te nie zostały jednak potwierdzone z braku wystarczających dowodów.

Stacja CBC podała w lutym, że Kanadyjski Imperialny Bank Handlowy zamroził w styczniu aktywa giełdy zmarłego warte 26 mln dol. po odkryciu "nieregularności w procesach obsługi płatności". Wcześniej, w 2018 roku sąd w Ontario stwierdził o istnieniu nieprawidłowości w transferach funduszy wartych 67 mln dol.

Kolejna rozprawa dot. pozostałych z procedur CCAA kwestii, w tym powiązania z niezależnymi operatorami płatności, zaplanowana jest na 18 kwietnia.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019