Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Zwrot VAT wyłudzali na kartonach. Są zatrzymania CBA

Autor:  PAP/PSZ  |  15-04-2019 09:00
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie kolejne osoby w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej wyłudzającej zwrot podatku VAT w fikcyjnym obrocie opakowaniami kartonowymi. Kwota wyłudzeń, to przynajmniej 9,5 mln zł.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził 15 kwietnia, ze zatrzymań dokonali funkcjonariusze poznańskiej delegatury Biura. Grupa miała według śledczych wystawić około 1,5 tys. faktur, na kwotę 41 mln zł - podał.

To nie pierwsze zatrzymania CBA w tej sprawie.
Fot. cba.gov.pl

"Zatrzymani po zakończeniu przeszukań, zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Prokuratura ma im postawić zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, oszustwa oraz prania brudnych pieniędzy i zdecydować czy wystąpić do sądu o areszt wobec nich" - powiedział Temistokles Brodowski.

Kartonami grupa fikcyjnie obracała pomiędzy co najmniej sześcioma podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi na terenie Polski i jednym na terenie Czech - ustalili agenci CBA.

W styczniu i lutym CBA zatrzymało już w tej sprawie - zorganizowanej grupie przestępczej prowadzące fikcyjne firmy i wystawiające poświadczające nieprawdę dokumenty VAT pięć osób. Był wśród nich mężczyzna podejrzewany o zorganizowanie i kierowanie tą grupą oraz tzw. słupy, które wystawiały fikcyjne faktury VAT. Kierujący grupą decyzją sądu trafił do aresztu.

Według naczelnika to nie ostatnie decyzje w tej sprawie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019