Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Robert Biedroń: dyskusja o euro w Polsce nie ma sensu

Autor:  PAP/PSZ  |  15-04-2019 09:41
Nikt nie jest dziś w stanie przeforsować wprowadzenia w Polsce euro; dzisiaj Polska nie jest gotowa na taką dyskusję - uważa lider Wiosny Robert Biedroń. Jego zdaniem prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński "nieroztropnie straszy" wprowadzeniem euro, wiedząc, że to "czcza dyskusja".

Robert Biedroń pytany w radiowej Jedynce, kiedy Polska powinna wprowadzić euro, ocenił, że "dzisiaj na pewno Polska nie jest gotowa na tę dyskusję". "Nie przygotowaliśmy Polek i Polaków do tego, chociaż umówiliśmy się na to w traktatach" - stwierdził polityk.

Robert Biedroń twierdzi, że obecnie nie ma sensu dyskutować o przyjmowaniu euro.
Fot. PTWP

Czytaj także: Jarosław Kaczyński: mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom

Na uwagę, że zdaniem PO decyzja o wprowadzeniu euro jest decyzją ekonomiczną, natomiast PSL stoi na stanowisku, że jest to decyzja polityczna Biedroń odparł: "To jest przede wszystkim decyzja polskiego parlamentu, ale wiemy wszyscy, że niemożliwa do przeforsowania w ciągu najbliższych lat". "Żeby została zmieniona konstytucja - a trzeba by zmienić konstytucję - potrzeba co najmniej 2/3 głosów w parlamencie. Wszystkie sondaże pokazują, że jest to niemożliwe przy tym składzie parlamentu, to wiemy, a w przyszłym parlamencie również niemożliwe. Potrzebna jest 1/2 składu Senatu - niemożliwe w dzisiejszej kompozycji i w przyszłej prawdopodobnej kompozycji Senatu" - zauważył.

Pytany, czy taka decyzja byłaby dla Polski opłacalna, Biedroń podkreślił, że dzisiaj tego nie wiemy. "Dzisiaj wielu ekonomistów wskazuje, że nie, że przyjęcie euro dzisiaj nam się nie opłaca" - ocenił. Zdaniem polityka, lider PiS Jarosław Kaczyński "nieroztropnie straszy euro". "Dobrze wiedząc, że to jest czcza dyskusja, ona do niczego nie doprowadzi dzisiaj, bo nikt nie jest w stanie przeforsować wprowadzenia euro w Polsce" - wskazał Biedroń.

Na sobotniej konwencji PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Polsce nie opłaca się dziś przyjąć euro i rząd chce opierać gospodarkę o polską walutę. "Dzisiaj mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością - nie jest w interesie Polski przyjmowanie tej waluty w najbliższym czasie" - podkreślił. Również według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego niezależnie od kształtu mechanizmu przyjęcia euro Polska straci na jego przyjęciu. "Mówimy 'nie' euro, mówimy 'nie' europejskim cenom". "Mówimy - europejskie płace, a nie europejskie ceny i mamy poparcie większości Polaków" - przekonywał w sobotę Jarosław Kaczyński.

Tematyce euro będzie poświęcona dyskusja "Euro w nowej dekadzie", która 14 maja 2019 roku zostanie zorganizowana na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019