Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Bank Pekao wskazał główne czynniki napędzające inflację

Autor:  PAP/PSZ  |  15-04-2019 11:04
Za wzrostem inflacji w marcu stał przede wszystkim szybszy wzrost cen żywności i paliw - wskazał Adam Antoniak z Banku Pekao w komentarzu do danych Głównego Urzędu Statystycznego o inflacji. Szybszego wzrostu cen analityk spodziewa się dopiero w listopadzie-grudniu.

W poniedziałek 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2019 r. wzrosły rok do roku o 1,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w marcu ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 1,7 proc., a miesięcznym - wzrosły o 0,3 proc.

Za wzrost inflacji w dużej mierze odpowiadają ceny żywności.
Fot. Shutterstock.com

Czytaj także: Import rośnie szybciej niż eksport. Są też nowe dane o cenach

Antoniak w swoim komentarzu zaznaczył, że odczyt był zgodny ze wstępnym szacunkiem. "Roczne tempo wzrostu cen żywności do 2,7 proc. r/r z 2,2 proc. r/r w lutym. Ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 7,3 proc. r/r, wobec wzrostu o 5,8 proc. r/r miesiąc wcześniej. Koszy związane z użytkowaniem mieszkania wzrosły o 1,0 proc. r/r, po wzroście o 0,6 proc. r/r w lutym" - poinformował.

Wskazał również, że wyższe ceny żywności podniosły roczny wskaźnik CPI o 0,62 p.p., wzrost cen transportu o 0,35 p.p., a koszty związane z mieszkaniem - o 0,25 p.p. Jego zdaniem za wzrostem inflacji w marcu stał przede wszystkim szybszy wzrost cen żywności i paliw.

Ekspert zwrócił uwagę, że inflacja powróciła w marcu do pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, jednak w najbliższych miesiącach pozostanie wyraźnie poniżej celu. "Szybszego wzrostu cen spodziewamy się dopiero w listopadzie/grudniu w związku z niską bazą odniesienia. Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do końca 2020 r. stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian" - poinformował Antoniak.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019