Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Dyrektywa o prawach autorskich przyjęta przez państwa Unii Europejskiej

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 15-04-2019 11:20

Kontrowersyjna dyrektywa o prawach autorskich Unii Europejskiej, tzw. ACTA 2, została 15 kwietnia przyjęta przez państwa Wspólnoty. W końcowym głosowaniu większość państw członkowskich Unii poparła projekt. Polska i pięć innych krajów były przeciwko.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w głosowaniu przeciwko dyrektywie były 15 kwietnia: Polska, Luksemburg, Holandia, Włochy, Szwecja i Finlandia. Nie wystarczyło to jednak, żeby zablokować wejście w życie regulacji. Od głosu wstrzymały się: Belgia, Estonia i Słowenia.

W lutym w Brukseli przedstawiciele krajów Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie kontrowersyjnych regulacji dotyczących prawa autorskiego. Osiem państw, w tym Polska i Włochy, wypowiedziało się przeciwko propozycji przepisów. Nie wystarczało to jednak, aby zablokować wejście w życie nowego prawa. Był to dopiero jeden z etapów procesu legislacyjnego.

W kolejnym etapie, kilka dni później w lutym, przedstawiciele krajów UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej zawarli kompromis w sprawie ostatecznego kształtu nowych regulacji. Ten kompromis w marcu poparł PE na sesji plenarnej.

Kompromis musiały jednak jeszcze zatwierdzić ostatecznie kraje członkowskie, co stało się właśnie 15 kwietnia.

Kwestii praw autorskich w internecie będzie poświęcona dyskusja "Nowe media", która 15 maja 2019 roku zostanie zorganizowana na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019