Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Były szef Volkswagena usłyszał zarzuty oszustwa

Autor: PAP/rs
Dodano: 15-04-2019 15:13

Były szef Volkswagena, Martin Witerkorn, wraz z czterema innymi osobami usłyszał od niemieckiej prokuratury zarzuty oszustwa i nieuczciwej konkurencji w związku ze skandalem emisyjnym z 2015 r. - podała w poniedziałek agencja Associated Press.

Jako dyrektor generalny VW Winterkorn od 2014 r. wiedział o stosowaniu przez Volkswagena tzw. urządzeń udaremniających - nielegalnego oprogramowania samochodowego służącego do przekłamywania pomiarów emisji spalin. Mimo to nie zapobiegł manipulacji, której dopuszczał się koncern - przekazała prokuratura w Brunszwiku w w Dolnej Saksonii w środkowej części Niemiec.

Winterkornowi i pozostałym oskarżonym grozi od pół roku do 10 lat pozbawienia wolności, a ponadto utrata premii uzyskanych w związku z wynikami sprzedaży samochodów VW, osiagniętymi dzięki oszustwu.

Skandal emisyjny Volkswagena ujrzał światło dzienne we wrześniu 2015 roku w wyniku dochodzenia Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Ujawniono wówczas, że niemiecki koncern oszukiwał przy pomiarze emisji szkodliwych tlenków azotu w silnikach Diesla montowanych w swoich samochodach. Firma z Wolfsburga przyznała się do zastosowania urządzeń udaremniających w 11 mln pojazdów na całym świecie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020