Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

ZUS: państwo ma zobowiązania emerytalne na prawie 3 biliony zł

Autor:  PAP/rs  |  15-04-2019 17:23
Państwo odpowiada za system emerytalny, za jego ramy organizacyjne, prawne i finansowe mając łącznie zaciągnięte zobowiązania na prawie 3 biliony zł - poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska na konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego o systemie emerytalnym.

  • Jak podkreśliła na poniedziałkowej konferencji szefowa ZUS, "ponad 80 proc. dochodów na starość pochodzi z publicznego systemu emerytalnego.
  • Biorąc pod uwagę względy demograficzne, że będzie ubywało osób aktywnie ekonomicznych, trzeba szukać rozwiązań, aby emerytura w przyszłości pochodziła z innych źródeł, zarządzanych także przez inne instytucje".
  • Dodała, że z badań wynika, że publiczne systemy, mają zaciągnięte zobowiązanie na kilkadziesiąt lat. I na pewno, nadal państwo będzie głównym organizatorem systemów emerytalnych odpowiadających za ich utrzymanie i rozwój.

Państwo odpowiada za system emerytalny mając łącznie zaciągnięte zobowiązania na prawie 3 biliony zł - poinformowała prezes ZUS
Fot. Shutterstock.com

Uścińska przypomniała, "że od 1999 roku ZUS przekazał do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) łącznie prawie 219,1 mld zł; natomiast od 2014 r., kiedy ZUS otrzymuje środki od OFE, jest to kwota 27,8 mld zł" - dodała.

Zaznaczyła, że "zmiana, która się dokonała w ostatnich latach wpłynęła na utratę atrakcyjności OFE". (...) "Ważny jest też wymiar partycypacji środków z OFE w wysokości świadczeń emerytalnych, które są już wypłacane" - powiedziała. "W 2016 roku było to 52,8 emerytur, w których mamy już środki z OFE i subkonta, przeciętna wypłata wynosiła 173 zł. Rok później mamy 105 tysięcy takich świadczeń, przeciętna wypłata to 196,4 zł, za ubiegły rok 240 tysięcy - 198 zł pochodzi z OFE i subkonta" - podała.

Czytaj: Premier o zmianach w OFE: nie możemy zachwiać stabilnością rynków

Uścińska zaznaczyła, że "ZUS odpowiada za zarządzanie funduszem ubezpieczeń społecznych (FUS,) w tym funduszem emerytalnym i z tego funduszu wypłaciliśmy ok. 5 mln 700 świadczeń emerytalnych, a więc w tej liczbie za ub. rok, mamy ok. 240 tys. tych, którzy także pobierają cześć emerytury z OFE".

Podkreśliła, że "mamy do czynienia z tym, że de facto państwo odpowiada za system emerytalny. Nie tylko za jego ramy organizacyjne i prawne, ale także finansowe". Dodała, że "patrząc na liczbę zaciągniętych zobowiązań przez państwo od stycznia 1999 r. mamy zarejestrowanych 22,5 mln kont ubezpieczonych i tam, także zaciągnięte zobowiązania na prawie 2,5 bln zł." "Jeżeli do tego dodamy środki zewidencjonowane na subkontach, to dochodzi nam prawie 400 mld zł. To oznacza, że państwo ma zaciągnięte zobowiązania na prawie 3 biliony złotych" - powiedziała szefowa ZUS.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019