Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Gazprom może być zmuszony do większego tranzytu przez Ukrainę

Autor:  PAP/rs  |  16-04-2019 15:30
Decyzja Danii o opóźnieniu wydania zezwolenia na budowę gazociągu Nord Stream 2 prawdopodobnie zmusi Gazprom do zgody na znacznie większy tranzyt gazu przez Ukrainę, niż początkowo planowano - pisze we wtorek rosyjski "Kommiersant".

  • Scenariusz znacznego zmniejszenia tranzytu przez Ukrainę nie ziści się, nawet biorąc pod uwagę uruchomienie drugiej nitki gazociągu Turecki Potok - wskazuje "Kommiersant".
  • Według Daniły Boczkariowa z instytutu Wostok-Zapad Dania przeciąga wydanie zezwolenia na budowę Nord Stream 2, aby wzmocnić pozycję Ukrainy w negocjacjach z Gazpromem w sprawie tranzytu.
  • Ekspert ocenia jednak, że Dania ostatecznie wyda takie zezwolenie. Zdaniem analityka za wcześnie jest, by mówić, że gazociąg nie będzie uruchomiony 1 stycznia 2020 roku.
  • O bezpieczeństwie energetycznym w Europie będziemy dyskutować od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy.

Decyzja Danii prawdopodobnie zmusi Gazprom do zgody na znacznie większy tranzyt gazu przez Ukrainę, niż początkowo planowano
Fot. Shutterstock.com

Jak zauważa gazeta, nawet w przypadku nieuruchomienia gazociągu w planowanym terminie Gazprom będzie miał zobowiązania dotyczące dostaw gazu do Europy. Scenariusz znacznego zmniejszenia tranzytu przez Ukrainę nie ziści się, nawet biorąc pod uwagę uruchomienie drugiej nitki gazociągu Turecki Potok - wskazuje dziennik.

Jak ocenia Maria Biełowa z firmy Vygon Consulting, przy uruchomieniu dwóch nitek Tureckiego Potoku (TurkStream) o przepustowości 32 mld metrów sześc., zapełnieniu Gazociągu Transbałkańskiego w trybie rewersu i zachowaniu wielkości dostaw rosyjskiego gazu do Europy z 2018 roku zapotrzebowanie na tranzyt surowca przez terytorium Ukrainy wyniesie 68 mld metrów sześc.

Czytaj: Nord Stream 2 opóźni się, Dania rozpatruje nowy wniosek

Według Daniły Boczkariowa z instytutu Wostok-Zapad Dania przeciąga wydanie zezwolenia na budowę Nord Stream 2, aby wzmocnić pozycję Ukrainy w negocjacjach z Gazpromem w sprawie tranzytu. Ekspert ocenia jednak, że Dania ostatecznie wyda takie zezwolenie. Zdaniem analityka za wcześnie jest, by mówić, że gazociąg nie będzie uruchomiony 1 stycznia 2020 roku.

"W przeciwnym razie Kopenhaga stanie w obliczu znacznego pogorszenia stosunków z Moskwą i Berlinem; Dania raczej nie będzie tak ryzykować w imię projektu, który nie dotyczy jej bezpośrednio" - ocenia ekspert.

W poniedziałek operator gazociągu poinformował o przedłożeniu Danii trzeciego wariantu trasy gazociągu. Przedstawiciel duńskiego regulatora - Duńskiej Agencji Energii - powiedział "Wiedomostiom", że ów trzeci wniosek złożony przez operatora, spółkę Nord Stream 2 AG, jest rozpatrywany. Później rozpocznie się proces oceny ekologicznej.

Trzeci wniosek przewiduje, że trasa Nord Stream 2 przebiegać będzie w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii na południe od wyspy Bornholm. Media rosyjskie twierdzą, że chodzi o wody, które wcześniej były przedmiotem sporu między Danią i Polską; oba kraje osiągnęły porozumienie, ale nie zostało ono jeszcze ratyfikowane przez Polskę. Przy czym - według "Wiedomosti" - brak tej ratyfikacji nie jest przeszkodą w rozpatrywaniu rosyjskiego wniosku.

31 marca szef Gazpromu Aleksiej Miller zapewnił, że budowa Nord Stream 2 zostanie zakończona do końca br. Teraz - według komentatorów w Rosji - uruchomienie gazociągu nie nastąpi przed końcem br., gdy wygasa 10-letni kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy. W Rosji uważa się, że opóźnienie to wzmocni pozycję negocjacyjną Ukrainy w rozmowach o dalszym tranzycie gazu przez jej terytorium.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Brukseli przyglądanie się działaniom Komisji Europejskiej w sprawie stosowania zatwierdzonych ostatecznie w poniedziałek przepisów dyrektywy gazowej dotyczących Nord Stream 2. Czytaj na WNP.PL

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019