Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

PO alarmuje: PiS sfinansuje kampanię z podniesienia podatków

Autor:  PAP/PSZ  |  17-04-2019 13:55
Rząd chce wprowadzić lub podnieść dziesięć podatków; z uzyskanych dzięki temu środków ma być finansowana kampania wyborcza Prawa i Sprawiedliwości oraz "zasypywana dziura budżetowa" - ostrzegli politycy Platformy Obywatelskiej. Wezwali też premiera Mateusza Morawieckiego do przedstawienia informacji na ten temat.

Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec powiedział 17 kwietnia na konferencji prasowej przed Kancelarią Premiera, że wprowadzenie nowych lub podwyższenie już istniejących opłat zapisano w "Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019-2022" stanowiącym informację rządu dla Komisji Europejskiej o stanie finansów państwa.

Mateusz Morawiecki zdaniem polityków PO ma się z czego tłumaczyć.
Fot. domena publiczna

Na "nową dziesiątkę Kaczyńskiego" - jak napisano na planszy przedstawionej podczas konferencji - składa się według PO: 15 proc. "podatek Morawieckiego" od składek emerytalnych, podwyżka akcyzy na papierosy i alkohol, podwyżka CIT, podatek od firm internetowych, likwidacja "liniowego PIT" dla samozatrudnionych, likwidacja limitu składek na ZUS, wyższy ZUS dla samozatrudnionych, wyższy ZUS od umów o dzieło, a także opodatkowanie papierosów elektronicznych.

"Rząd PiS doprowadził do powstania ogromnej dziury budżetowej, która ma zostać zasypana w kolejnych latach nowymi podatkami" - podkreślił Grabiec. Według niego, z uzyskanych środków PiS będzie też finansował swoją kampanię wyborczą.

Sławomir Nitras (PO) wezwał premiera Mateusza Morawieckiego "do uczciwej debaty" i przedstawienia w Sejmie informacji m.in. o tym o ile wzrosną wspomniane opłaty lub będą wynosić nowe, a także które grupy społeczne zostaną nimi najbardziej dotknięte.

"Nowa dziesiątka Kaczyńskiego", to nawiązanie do tzw. "nowej piątki Kaczyńskiego" przedstawionej przez PiS podczas jednej z ostatnich konwencji. Przewiduje ona wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastkę" dla emerytów i rencistów, obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019