Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Exide Technologies zwiększy produkcję akumulatorów w Poznaniu

Autor:  PAP/PSZ  |  19-04-2019 13:04
Nawet 5 mln akumulatorów rocznie może, dzięki poczynionym inwestycjom, produkować w zakładzie w Poznaniu spółka Exide Technologies. Obecnie średnia roczna produkcja poznańskiej fabryki wynosi około 4 mln sztuk.

Exide Technologies jest największym producentem akumulatorów na polskim rynku i w tej części Europy.

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Shutterstock.com

Jak poinformował prezes spółki Roman Urbaniak, 60 proc. wyprodukowanych w Poznaniu akumulatorów trafia bezpośrednio do fabryk samochodów w całej Europie. Pozostała część - do odbiorców na rynki wtórne. Podkreślił, że plany poznańskiego zakładu zakładają dalszy wzrost liczby produkowanych akumulatorów samochodowych oraz dalsze inwestycje pozwalające zwiększenie produkcji akumulatorów do pojazdów z systemem start-stop i akumulatorów ciężarowych.

Wyjaśnił, że blisko 80 proc. produkcji poznańskiego zakładu trafia na eksport - głównie do krajów Europy Zachodniej. W kraju spółka dostarcza akumulatory na pierwsze wyposażenie m.in. do VW Poznań i Września, CNH w Płocku oraz do zakładów MAN. Akumulatory z Poznania montowane są też w wytwarzanych w Europie samochodach Skoda, Seat, Volvo, Peugeot, Jaguar, Citroen, Toyota, Scania czy Iveco.

Exide Technologies zatrudnia w Polsce blisko 720 pracowników, w tym 80 osób w centrum usług wspólnych. W bezpośrednim procesie produkcyjnym zatrudnienie wynosi 400 osób. Po przeprowadzonej kilka lat temu rozbudowie powierzchnia zakładu w stolicy Wielkopolski wynosi 136 tys. m kw.

W latach 2011 - 2014 amerykański koncern zainwestował w Poznaniu 41 mln euro, głównie w linie produkcyjne akumulatorów AGM do pojazdów z systemem start-stop. Nakłady inwestycyjne na lata 2015 - 2019 to 32 mln zł - głównie w linie dla akumulatorów AGM i EFB oraz akumulatorów ciężarowych.

Exide Technologies ma w Europie 9 zakładów produkcyjnych, trzy zakłady recyclingu, dwa centra R&D oraz 13 centrów dystrybucyjnych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019