Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

GDDKiA ma koncepcję na budowę nowej ekspresówki. To część kluczowego szlaku

Autor:  PAP/PSZ  |  19-04-2019 13:50
Gotowa jest już Koncepcja Programowa (KP) wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym i hydrologicznym dla ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy.
Istniejący fragment drogi S19 pod Rzeszowem.
Fot. GDDKiA
  • Jeszcze w 2019 roku ma zostać ogłoszony przetarg na budowę podrzeszowskiego odcinka drogi S19.
  • Prace koncepcyjne trwają na całym przebiegu przyszłej drogi ekspresowej S19 na południe od Rzeszowa aż do Barwinka na granicy ze Słowacją.
  • Droga S19 ma być częścią szlaku Via Carpatia.
  • Budowie nowych dróg będzie poświęcona dyskusja "Inwestycje infrastrukturalne", która 14 maja 2019 roku zostanie zorganizowana na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Rzecznik prasowy oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie Joanna Rarus. poinformowała, że kolejnym etapem będzie posiedzenie Zespołu Opinii Przedsięwzięć Inwestycyjnych, na którym rozpatrzona zostanie KP.

Wykonawcą koncepcji wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym i hydrogeologicznym dla tego odcinka było konsorcjum: Promost Consulting i IRP Biuro Projektów. Umowę na opracowanie pełnej dokumentacji podpisano w styczniu 2017 roku. Koszt przygotowania dokumentacji to ponad 6 mln zł.

W ramach zamówienia konsorcjum wykonało m.in. analizy i prognozy ruchu, wariantowe rozwiązania techniczne planowanej drogi wraz z obiektami inżynierskimi czy dokumentację bezpieczeństwa tunelu.
fot. GDDKiA
fot. GDDKiA
Jak zaznaczyła Rarus opracowane zostało też kompleksowe rozpoznanie geologiczne, w tym m.in. dokumentacja hydrogeologiczna. Wykonawca prowadził też monitoring występujących na tym odcinku osuwisk.

Rzeczniczka wyjaśniła, że Koncepcja Programowa doprecyzowuje wypracowane dotychczas przez GDDKiA założenia projektowe i przedstawia wariantowe rozwiązania obiektów drogowych i inżynierskich. "Dzięki niej możliwe będzie podjęcia decyzji dotyczących projektu budowlanego odnośnie m.in. technologii realizacji, uściśli również zakres rzeczowy i finansowy inwestycji" - podkreśliła Rarus.

Odcinek od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy przewidziany jest do realizacji w systemie "projektuj - buduj". Ogłoszenie przetargu na budowę tego odcinka planowane jest w III kwartale 2019 roku. W ramach tego odcinka przewiduje się wykonanie obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości ok. 2 km, pięciu estakad, dwóch wiaduktów oraz przejść dla zwierząt. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Rarus przypomniała, że prace koncepcyjne trwają na całym przebiegu przyszłej drogi ekspresowej S19 na południe od Rzeszowa do Barwinka (o długości ponad 85 km).

Oprócz odcinka Rzeszów Południe - Babica, Koncepcja Programowa opracowywana jest także dla fragmentów Babica - Domaradz (termin odbioru czerwiec 2020 r.); Domaradz - Miejsce Piastowe (luty 2020 r.); Miejsce Piastowe - Dukla (grudzień 2019 r.) oraz Dukla - Barwinek (kwiecień 2020 r.).

Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną na kierunku północ - południe we wschodniej części kraju. Ma przebiegać od przejścia z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku.

Ma być też częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, która przebiegać będzie z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019