Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Liderzy największych polskich firm na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Autor:  Adam Sofuł  |  25-04-2019 10:30  |  aktualizacja: 25-04-2019 10:32
Europejski Kongres Gospodarczy od ponad dekady jest miejscem spotkania ludzi biznesu. Tak samo będzie i w tym roku.
Goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2019.
Fot. PTWP / Shutterstock.com / Mat. pras.
Podczas trzech kongresowych dni (13-15 maja) w trakcie ponad 150 sesji ścierać się będą poglądy, różne punkty widzenia przedstawicieli polityki i biznesu. Tysiące uczestników Kongresu będą miały również okazję do spotkań kuluarowych, w trakcie których będzie można nawiązać biznesowe kontakty, przedstawić w bardziej bezpośredni sposób własny punkt widzenia, ale też i wysłuchać wskazówek bardziej doświadczonych rynkowych graczy.

A będzie się od kogo uczyć, bo podczas tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie zabraknie biznesmenów, którzy - bez wielkiej przesady - tworzyli sukces polskiej gospodarki w ostatnich trzech dekadach, ryzykując własnymi pieniędzmi i budując swoje lokalne imperia gospodarcze. W tym roku w Katowicach pojawią się m.in.:

Grzegorz Dzik, prezes Impela

Fot. PTPW
Fot. PTPW
W 1990 r. wraz z Józefem Biegajem założył spółkę Impel, która świadczyła m.in. usługi porządkowe i dekarskie. Dziś Grupa Impel jest największą w Polsce firmą specjalizującą się w outsourcingu dla przedsiębiorstw. W 2018 roku osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 2,14 mld zł. Zysk operacyjny - 44,3 mln zł - był o ponad 21 proc. większy niż rok wcześniej. Firma zatrudnia ok. 16 tys. osób. Grzegorz Dzik weźmie udział w sesji „Dialog jako przyszłość we współpracy administracji z biznesem” (14 maja).

Adam Góral, prezes Asseco Poland

Fot. PTPW
Fot. PTPW
Swoją przygodę z biznesem rozpoczął w 1988 roku od produkcji keczupu, by po kilku latach zmienić branżę i dojść po z górą ćwierćwieczu do pozycji lokalnego giganta informatycznego. Asseco Poland to dziś największy polski producent oprogramowania notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To także największy dostawca nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma jest obecna w ponad 50 krajach na całym świecie i zatrudnia przeszło 24 tys. osób. Adam Góral weźmie udział w sesji „Roboty wśród nas. Technologie i społeczeństwo” (13 maja).

Adam Krzanowski, prezes Nowego Stylu

Fot. Mat. pras.
Fot. Mat. pras.
W 1992 roku wraz z bratem Jerzym założył firmę produkującą krzesła, zatrudniając na początek 7 pracowników i produkując trzy modele krzeseł. Po z górą ćwierćwieczu Grupa Nowy Styl jest trzecim największym producentem krzeseł i mebli biurowych z przychodami ze sprzedaży ponad 340 mln euro rocznie. Może nie jest to jeszcze globalny koncern, ale prawie - Nowy Styl ma własną, międzynarodową sieć dystrybucyjną obejmującą lokalne struktury sprzedaży w 16 krajach na świecie (na wszystkich najważniejszych rynkach europejskich i na Bliskim Wschodzie). Adam Krzanowski będzie uczestniczył w sesji „Ekspansja krok po kroku” (14 maja).

Zbigniew Jakubas, właściciel grupy kapitałowej Multico

Fot. PTPW
Fot. PTPW
To jeden z najbardziej znanych polskich biznesmenów. Jego majątek, według "Forbesa", w 2018 roku wynosił 1,5 mld zł, co daje mu 18. miejsce na liście najbogatszych. Od 1998 roku Jakubas inwestuje też na warszawskiej giełdzie i jest jednym z najbardziej znanych inwestorów, a także właścicielem grupy kolejowej Newag, która w ubiegłym roku zanotowała ponad miliard przychodów, a w perspektywie 6 lat ma je podwoić. W portfelu Multico znajduje się obecnie ponad 40 podmiotów, w tym Mennica Polska. Zbigniew Jakubas będzie uczestniczył w sesji „Wymiar sprawiedliwości i biznes” (13 maja).

Adam Mokrysz, prezes Mokate

Fot. Mat. pras.
Fot. Mat. pras.
To sukcesor i lider rodzinnego biznesu Mokate, założonego przez jego rodziców - Teresę i Kazimierza Mokryszów. Mokate to dziś firma zatrudniająca ponad 1700 osób w Europie i na świecie, firmy działające w Europie Środkowo-Wschodniej oraz na różnych rynkach pozaeuropejskich. Jednym z głównych filarów rozwoju Mokate jest eksport, który stanowi ponad połowę przychodów firmy. Wyroby firmy są eksportowane do 73 krajów na całym świecie. Adam Mokrysz będzie uczestniczył w sesji „Sukcesja i firmy rodzinne” (13 maja).

Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex

Fot. PTPW
Fot. PTPW
Stworzona przez niego firma jest zdecydowanym liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach, na Słowacji, czołowym producentem na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Litwie oraz wiodącym producentem produktów instant (kawa cappuccino, kakao, zabielacze w proszku do kawy, herbatki rozpuszczalne) w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2017 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży firmy Maspex osiągnęły poziom 4,42 mld zł. Produkty Grupy Maspex trafiają do ponad 50 krajów na całym świecie. Sprzedaż zagraniczna stanowi prawie jedną trzecią obrotów firmy. Krzysztof Pawiński weźmie udział w sesjach: „Rynek spożywczy. Czas konsolidacji” (15 maja) oraz „Wielkie przyspieszenie. Przyszłość rynku spożywczego” (15 maja).

Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Zobacz listę prelegentów
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019