Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Ford zainwestował 500 mln dolarów w start-up Rivian

Autor: PAP/JS
Dodano: 24-04-2019 19:12

Ford zainwestował 500 mln dolarów w start-up Rivian, pracujący nad nowym pojazdem elektrycznym - podał serwis Automotive News. Koncern motoryzacyjny planuje wykorzystanie platformy start-upu do stworzenia baterii dla samochodów elektrycznych.

Informację o inwestycji opublikowano po zerwaniu kilka tygodni wcześniej rozmów między spółką matką Forda General Motors (GM) i Rivian. Jak podał serwis, GM miał zostać udziałowcem mniejszościowym spółki z Plymouth w stanie Michigan, podobnie jak działający w branży handlu internetowego Amazon. Ten ostatni w lutym zainwestował w start-up 700 mln dolarów.

Ford zapowiedział, że tworzony wspólnie z Rivianem samochód będzie kolejnym modelem, który dołączy do oferty pojazdów elektrycznych marki. Amerykański producent motoryzacyjny zaplanował bowiem, że do 2022 r. zainwestuje w elektryfikację pojazdów 11 mld dolarów - przypomniał serwis.

Jak zauważył dyrektor generalny Forda Jim Hackett, "współpraca z Rivian przyniesie świeże podejście" do zmian wprowadzanych koncern, w zakresie inteligentnych samochodów i napędów. Hackett dodał, że start-upowi współpraca umożliwi natomiast "skorzystanie z wiedzy przemysłowej i zasobów Forda".

Inwestycja jest obecnie sprawdzana i czeka na zatwierdzenie organu nadzorującego - podał Automotive News. Rivian pozostanie niezależną firmą, a do jej siedmioosobowego zarządu dołączy prezes Forda ds. motoryzacji Joe Hinrichs.

Założona w 2009 r. firma Rivian chce zostać pierwszym producentem dostarczającym elektrycznego pick-upa na rynek USA. Zaprezentowany w listopadzie 2018 r. model R1T ma trafić do sprzedaży jesienią 2020 r.

Do dotychczasowych inwestorów Riviana należą m.in. saudyjski dystrybutor pojazdów Abdul Latif Jameel (500 mln dol. inwestycji), firma Sumitomo Corporation (nieznana suma) of Americas czy bank Standard Chartered (200 mln dol. finansowania dłużnego).

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020