Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

W Anwilu powstanie instalacja kwasu azotowego

Autor:  PAP/JS  |  24-04-2019 21:40
Anwil z Grupy Orlen zawarł z thyssenkrupp Industrial Solutions umowę na projektowanie, dostawy i budowę w systemie "pod klucz" do połowy 2022 r. w zakładzie spółki we Włocławku (Kujawsko-pomorskie) instalacji kwasu azotowego i neutralizacji - podał PKN Orlen.

  • Projekt zakłada wzrost zdolności produkcyjnych nawozów Anwil o 495 tys. ton rocznie, czyli do 1 mln 461 tys. ton rocznie", a "szacowany całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 1,3 mld zł".
  • W styczniu 2018 r. Anwil informował, iż wyprodukował 30-milionową tonę nawozów azotowych.
  • Spółka podkreślała wtedy, że było to możliwe m.in. dzięki zwiększeniu efektywności produkcyjnej.

Anwil jest też producentem suspensyjnego polichlorku winylu - jedynym w Polsce i ósmym w Europie
Fot. mat. pras.

Informując o umowie, koncern podkreślił, że "budowa instalacji kwasu azotowego i neutralizacji jest kluczowym etapem realizacji zadania inwestycyjnego, dotyczącego rozbudowy zdolności produkcyjnych nawozów w Anwil".

"Podpisana dzisiaj umowa z thyssenkrupp Industrial Solutions AG stanowi pierwszą z trzech najważniejszych umów, jakie mają zostać zawarte w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych nawozów w Anwil" - zaznaczył PKN Orlen.

Jak przypomniał koncern, "projekt zakłada wzrost zdolności produkcyjnych nawozów Anwil o 495 tys. ton rocznie, czyli do 1 mln 461 tys. ton rocznie", a "szacowany całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 1,3 mld zł".

"Zakończenie inwestycji planowane jest do połowy 2022 r." - zapowiedział PKN Orlen. Dodał, iż szacuje się, że po zrealizowaniu projektu zysk operacyjny EBITDA Anwil może wzrosnąć o ok. 57 mln euro rocznie.

W czerwcu 2018 r. PKN Orlen zatwierdził program rozwoju swego segmentu petrochemicznego do 2023 r. z budżetem planowanych inwestycji wynoszącym ok. 8,3 mld zł. Jak podała wówczas spółka, w ramach programu w Płocku zrealizowana zostanie rozbudowa kompleksu olefin i budowa nowej instalacji fenolu, a także budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego, a we włocławskim Anwilu powstanie kompleks produkcyjny pochodnych aromatów.

Zobacz też: Orlen rozpoczął budowę nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego

Także w 2018 r. PKN Orlen zapowiedział rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów w Anwilu. Koncern podkreślał wówczas, że projekt ten umożliwi zaspokojenie rosnącego popytu na te produkty w kraju i jednocześnie wzmocni pozycję spółki na konkurencyjnym rynku europejskim.

Anwil z siedzibą we Włocławku to podmiot zależny PKN Orlen, w którym posiada on 100 proc. udziałów. Oprócz nawozów azotowych: saletry amonowej i saletrzaku, wytwarza również tworzywa sztuczne. Produkcję nawozów rozpoczęto tam w 1971 r.

Spółka od lat 90. XX wieku systematycznie modernizuje instalację saletry amonowej. Z kolei w 2000 r. uruchomiła instalację wytwarzania saletrzaku, sprzedawanego pod marką CANWIL, dzięki czemu moce wytwórcze spółki w obszarze nawozów wzrosły do średnio miliona ton rocznie.

W styczniu 2018 r. Anwil informował, iż wyprodukował 30-milionową tonę nawozów azotowych. Spółka podkreślała wtedy, że było to możliwe m.in. dzięki zwiększeniu efektywności produkcyjnej.

Anwil jest też producentem suspensyjnego polichlorku winylu - jedynym w Polsce i ósmym w Europie. Polimer ten, wytwarzany tam pod nazwą Polanvil, wykorzystywany jest w produkcji profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych, izolacji i osłon przewodów oraz kabli elektrycznych, a także drobnego sprzętu medycznego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019