Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Słabnie inwestycyjny magnes Polski – szkodzi niestabilność prawa

Autor:  PAP/rs  |  26-04-2019 06:24
Nasz kraj spada w europejskim rankingu najważniejszych lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych – wynika z raportu ośrodka analitycznego fDi Markets z grupy "Financial Timesa" - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Raport, którego jedynym partnerem w Polsce jest "Rz", przedstawia najnowsze dane dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na świecie w 2018 r.

Polska spada w europejskim rankingu najważniejszych lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych
Fot. Shutterstock.com

Wynika z niego, że Polska jest na piątym miejscu pod względem wartości nowych inwestycji, podczas gdy w 2017 r. była na trzecim miejscu - informuje gazeta.

Liczba projektów zmalała w porównaniu z 2017 r. o 6 proc., do 323 (choć zwiększyła się ich wartość - o 7 proc., do 15,3 mld dol.).

Według danych z omawianego raportu najwięcej nowych inwestycji w Europie przyciągnęła Wielka Brytania - 1278 wartych 35 mld dol. W skali globalnej wartość BIZ wzrosła w porównaniu z 2017 r. o 42 proc., do 917,3 mld dol.

"Polska wciąż pozostaje liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem napływu BIZ, jednak jej inwestycyjny magnes słabnie m.in. z powodu braku stabilności politycznej i prawnej. W opublikowanych w kwietniu badaniach Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej - przeprowadzonych we współpracy z 14 innymi izbami - spadliśmy w ocenach atrakcyjności z miejsca drugiego na trzecie, za Estonię i Czechy" - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019