Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Orlen wstrzymuje dostawy ropy do czeskiej rafinerii

Autor:  PAP/KM  |  26-04-2019 17:18
Wstrzymano dostawy ropy naftowej systemem rurociągów "Przyjaźń" do należącej do Orlenu rafinerii w czeskim Litvinovie - podała spółka paliwowa w piątkowym komunikacie. Przyczyną zatrzymania dostaw jest znaczące pogorszenie surowca dostarczanego przez "Przyjaźń".

- Zaistniała sytuacja nie wpływa na poziom przerobu ropy naftowej w rafineriach Unipetrol. W związku z powyższym obecnie nie ma ryzyka ograniczenia produkcji ze względu na zatrzymanie dostaw surowca rurociągiem "Przyjaźń. W rafinerii Orlen Lietuva obecnie przerób również nie uległ zmianie - dodano.

Wstrzymano dostawy ropy naftowej systemem rurociągów "Przyjaźń" do należącej do Orlenu rafinerii w czeskim Litvinovie
fot. materiały prasowe

Spółka wyjaśniła, że operator słowacki, podobnie jak inni europejscy operatorzy podjął decyzję o wstrzymaniu dostaw ropy rosyjskiej transportowanej rurociągiem "Przyjaźń".

- Ciągłość przerobu czeskich rafinerii i dostaw na stacje paliw w regionie jest zapewniona. Czeska spółka z Grupy Orlen, Unipetrol jest w bieżącym kontakcie z lokalnym operatorem, Mero i czeskim organem odpowiedzialnym za przechowywanie rezerw materiałowych - dodano.

Biuro prasowe Orlenu zapewniło, że należące do Grupy rafinerie w Płocku, Litvinovie, Kralupach i Możejkach pracują w "normalnym trybie i mają zapewnione dostawy surowca".

Przeczytaj: PKN Orlen może zwiększyć dostawy ropy drogą morską

- Paliwa oferowane na wszystkich stacjach Grupy Orlen w regionie spełniają wszystkie wymogi jakościowe - zaznaczono.

W nocy ze środy na czwartek resort energii poinformował o wstrzymaniu odbioru ropy naftowej z Rosji w punkcie Adamowo na granicy polsko-białoruskiej w związku z jej zanieczyszczeniem.

19 kwietnia PERN - operator polskiego odcinka rurociągu Przyjaźń - otrzymał informację od białoruskiego Gomeltransneft o zaobserwowanym zwiększeniu stężeń chlorków organicznych w ropie dostarczanej na Białoruś z Rosji. PERN potwierdził zanieczyszczenie w ropie przekazywanej do Polski i powiadomił rafinerie krajowe oraz w Niemczech.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019