Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Największe polskie spółki na Europejskim Kongresie Gospodarczym: kto, gdzie, kiedy

Autor:  Adam Sofuł  |  04-05-2019 18:00  |  aktualizacja: 04-05-2019 17:39
Europejski Kongres Gospodarczy jest miejscem wnikliwych dyskusji o gospodarce. Nie może w niej zabraknąć głosu polskich czempionów - największych firm pozostających w gestii Skarbu Państwa. W Katowicach będzie można spotkać m.in. szefów PKP i spółek grupy, PKN Orlen, Lotosu, KGHM, PGNiG, Gaz-Systemu, Polskiego LNG, PERN, PGG, JSW, PGE, Taurona, Enei, Energi, LOT-u i Portów Lotniczych. Zobacz, w jakich sesjach wezmą udział i co słychać w ich firmach.
Przedstawiciele największych polskich firm wezmą udział w EEC 2019.
Fot. PTWP / Mat. pras.
Po części z powodu uwarunkowań historycznych, po części z politycznych, zdecydowana większość dużych polskich firm to spółki pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (13-15 maja) będzie znakomitą okazją, by poznać ich punkt widzenia, ale także porozmawiać na aktualne i kluczowe dla poszczególnych branż tematy, by wymienić tylko fuzję Orlenu z Lotosem czy prezentację Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Także dla takich dyskusji warto w Kongresie uczestniczyć, tym bardziej, że reprezentacja państwowych czempionów będzie bardzo mocna. W Katowicach pojawią się m.in.:

Grupa PKP

Wygląda na to, że po latach rozjazdów i postojów na bocznicy polski przewoźni znalazł wreszcie właściwy tor. W ubiegłym roku skonsolidowany wynik netto wyniósł 470 mln zł, a w ciągu dwóch ostatnich lat spółki z grupy wypracowały zysk na poziomie 1 mld zł. Spółka matka i jednocześnie podmiot zarządzający kolejowymi nieruchomościami, czyli PKP SA, wypracowała 547 mln zł przychodów z tytułu dzierżawy i najmu. W ubiegłym roku grupa zakończyła również spłatę strat z lat poprzednich. Można powiedzieć zatem, że uwolniła się od finansowego bagażu. Gdzie teraz pomknie?

O tym opowiedzą licznie reprezentowani na kongresie przedstawiciele grupy PKP. Prezes PKP Krzysztof Mamiński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego weźmie udział w sesji „Kolej nowych możliwości” (14 maja).

PKP Intercity

Największy polski pasażerski przewoźnik przewozi coraz więcej pasażerów (w ubiegłym roku 46 mln, a wstępne dane za pierwszy kwartał pokazują, że liczba pasażerów zwiększyła się w porównaniu z 2015 rokiem o 70 proc.) i - co za tym idzie - zarabia coraz więcej - w ubiegłym roku zysk netto wyniósł 174 mln i był to trzeci rok z rzędu z zyskiem.

O tym, jaka była droga do wyjścia na prostą i planach na przyszłość a także o wyzwaniach (także kadrowych), będzie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego opowiadał prezes tej spółki Marek Chraniuk, który 14 maja weźmie udział w sesji „Edukacja dla rynku pracy”.

PKP Cargo

Także ta spółka systematycznie zwiększa swoje przewozy - w ubiegłym roku było to kolejny rekord - prawie 122 mln ton (wzrost przede wszystkim dzięki przewozom kruszyw i przewozom intermodalnym). Zysk netto spółki wyniósł 184 mln zł, a przychody sięgnęły 5,24 mld zł. Wskaźniki te były najwyższe od 2013 roku, czyli wejścia PKP Cargo na giełdę. A spółka ma również ambicje stać się znaczącym graczem w skali regionalnej.

Między innymi o tych planach będzie opowiadał prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz podczas sesji „Logistyka między Europą i Azją” (13 maja).

PKP PLK

Tempa nabierają również działania (też po latach niemożności skonsumowania unijnych pieniędzy) odpowiedzialnej za kolejową infrastrukturę spółki PKP PLK. W ubiegłym roku zrealizowała program inwestycyjny o wartości ok. 10 mld zł, w tym są prowadzone prace o podobnej skali. W 2018 roku zmodernizowano około 1,3 tys. km torów kolejowych, 1000 rozjazdów, prawie 400 przejazdów kolejowo-drogowych i 113 wiaduktów.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel pojawi się w Katowicach podczas sesji „Centralny Port Komunikacyjny. Stan przygotowań i oczekiwania” (13 maja), „Kolej nowych możliwości” (14 maja), „Inwestycje infrastrukturalne” (14 maja), „Polskie porty morskie” (14 maja).

PKN Orlen

Paliwowy czempion zarabia i się rozrasta. W ubiegłym roku przychody spółki przebiły po raz pierwszy od czterech lat 100 mld zł. Zysk netto wyniósł 5,5 mld zł. Grupa Orlen przymierza się obecnie do fuzji z Lotosem, którą ostatecznie zmieni kształt polskiego rynku paliwowego.

O tym i globalnych uwarunkowaniach (bo taki charakter ma rynek ropy), w jakich obraca się spółka, a także o odpowiedzi na wyzwania technologiczne (np. elektromobilność) będą w Katowicach opowiadać liczni przedstawiciele paliwowego giganta. M.in. główny ekonomista Orlenu Adam Czyżewski weźmie udział w sesjach: „Klimat i gospodarka po COP24. Dokąd teraz?” (13 maja) i „Zrównoważony rozwój w strategiach firm” (14 maja).

Fot. Mat. pras.
Fot. Mat. pras.

Grupa Lotos

Gdański koncern przygotowuje się obecnie do fuzji z Orlenem, która zapewne będzie przedmiotem wielu kongresowych debat. Przy tej transakcji nie będzie jednak „ubogim krewnym” - w ubiegłym roku firma zanotowała rekordowe wyniki operacyjne - przerób 10,8 mln ton ropy i sprzedaż 11,7 mln. Całkiem przyzwoite - tylko nieznacznie niższe niż rok wcześniej były też zyski - 1,59 mld zł. W następnych latach - być może zyskowność gdańskiej rafinerii (niewykluczone, że wówczas już w strukturach Orlenu) będzie jeszcze wyższa po sfinalizowanie megainwestycji - programu EFRA.

O perspektywach dla firmy i otoczeniu rynkowym będzie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego opowiadał prezes Lotosu Mateusz Aleksander Bonca, który zapowiedział swój udział w sesjach: „Forum Afryka-Europa Centralna, edukacja” (13 maja) i „Energia i energetyka - rewolucja, regulacja, rynek” (13 maja)

KGHM

Grupa KGHM najcięższy okres ma już za sobą. Po dwóch latach, kiedy spółka jechała na stratach (wynikających z odpisów na przeszacowanie wartości aktywów) ostatnie dwa lata przyniosły już zyski - w ubiegłym roku jednostkowy zysk nieco przekraczał 2 mld zł. Przestała również ciążyć na wynikach największa inwestycja spółki sprzed lat - kopalnia Sierra Gorda w Chile, która chociaż nie spełnia jeszcze nader optymistycznych oczekiwań, jakie towarzyszyły jej zakupowi, to perspektywy dla niej są lepsze niż jeszcze 2-3 lata temu.

O globalnym biznesie i jego uwarunkowaniach prezes KGHM Marcin Chludziński będzie mówił podczas sesji „Przemysł w Europie” (14 maja)

PGNiG

PGNiG - lokalny gazowy gigant jest potwierdzeniem tezy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dzięki eksploatacji norweskich złóż koncern chce się uniezależnić od rosyjskiego gazu i ta ambicja nie dotyczy jedynie firmy, ale i całego kraju. Po 2022 roku, kiedy skończy się obecny kontrakt z Gazpromem, PGNiG nie zamierza go przedłużać. Podejmowane od kilku lat działania na rzecz dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w gaz nie wpływają negatywnie na kondycję finansową spółki. W całym 2018 roku zysk netto firmy wyniósł 3,21 mld zł, wobec 2,92 mld zł rok wcześniej.

Prezes PGNIG Piotr Woźniak podczas katowickiego Kongresu będzie uczestniczył w sesji „PEP 2040. Długoterminowa strategia dla polskiej energetyki” (13 maja).

Gaz-System

Dla operatora sieci gazowej nadchodzą gorące lata. Po pierwsze firma rozbudowuje sieć gazową w kraju i intekonektory m.in. z Czechami, Słowacją i Litwą. Po drugie - i najważniejsze - spółka stoi u progu (ostatnio złożyła raporty o oddziaływaniu na środowisko) strategicznej inwestycji: budowy tzw. Baltic Pipe, gazociągu, który połączy Polskę z norweskimi złożami gazu. Ten wart 1,6 mld euro projekt (z czego połowa przypada na Gaz-System, połowa na duńskiego partnera) ma być zrealizowana do końca 2022 roku. UE dołoży do niego 215 mln euro.

O tych i innych planach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach będzie opowiadał prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, który będzie uczestniczył w sesji „Globalny rynek LNG” (14 maja).

Polskie LNG

Operator gazoportu w Świnoujściu, który nie bez racji nazywany jest naszym gazowym oknem na świat, przymierza się do kolejnego inwestycyjnego skoku - rozbudowy terminala. W jej wyniku zdolności przeładunkowe wzrosną z 5 do 7,5 mld m3, powstanie również nowa bocznica kolejowa, trzeci magazyn gazu i i nowe nabrzeże. Koszty szacowane są na 800-900 mln zł.

O tym, jaką rolę pełni obecnie gazoport polskim systemie energetycznym i co zmieni jego rozbudowa, opowie prezes tej firmy Paweł Jakubowski podczas sesji „Globalny rynek LNG” ( 14 maja), „Polski hub gazowy” (14 maja).

PERN

PERN jest krajowym liderem logistyki naftowej w zakresie dostaw ropy. Podstawowa działalność Spółki to eksploatacja sieci rurociągów transportujących rosyjską ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech. Zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych, posiada około 3,5 mln m3 pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 1,8 mln m3 na paliwa płynne. Dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton ropy naftowej na rok oraz 4 mln ton paliw rocznie. Obecnie firma prowadzi proces inwestycyjny, który pochłonie w tym orku ok. pól miliarda złotych - rozbudowuje zbiorniki m.in. w Nowej Wsi oraz w Gdańsku i prowadzi budowę drugiej nitki gazociągu pomorskiego.

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach prezes tej firmy Igor Wasilewski weźmie udział w sesji „PEP 2040. Długoterminowa strategia dla polskiej energetyki” (13 maja)

Polska Grupa Górnicza

Polska Grupa Górnicza to największy koncern górniczy w Unii Europejskiej, wydobywa rocznie około 30 mln ton węgla, przede wszystkim na potrzeby krajowej energetyki. Zatrudnia obecnie około 43 tys. osób i zapewnia co najmniej 200 tys. miejsc pracy w swoim otoczeniu. Mimo coraz cięższych czasów dla węgla firma nie rezygnuje z inwestycji - na zakup gotowych dóbr inwestycyjnych oraz dzierżawę maszyn wydaje rocznie ponad 780 mln zł.

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach będzie ją reprezentował m.in. prezes Tomasz Rogala, który będzie uczestnikiem sesji: „PEP 2040. Długoterminowa strategia dla polskiej energetyki” (13 maja), „Energia i energetyka - rewolucja, regulacja, rynek” (13 maja), „Górnictwo” (14 maja).

Jastrzębska Spółka Węglowa

JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali. W 2018 r. zakłady grupy JSW wyprodukowały 15 mln ton węgla oraz 3,6 mln ton koksu - w obu przypadkach oznacza to wzrost o ponad 3 proc. wobec 2017 r. Grupa JSW zatrudnia niespełna 28,3 tys. osób, w tym 21,7 tys. pracowników w samej spółce. W ub. roku grupa wypracowała 1,76 mld zł skonsolidowanego zysku, notując 10,5-proc. wzrost przychodów ze sprzedaży. Firma do 2030 r. zamierza wydać na inwestycje ok. 19 mld zł.

Daniel Ozon, prezes JSW, będzie podczas Kongresu uczestniczył w sesjach: „Górnictwo” (14 maja), „Elektromobilność / Gaz / Wodór - co rozwijać i jak sfinansować rozwój?” (14 maja), „Nowe zastosowanie węgla” (15 maja).

Fot. Mat. pras.
Fot. Mat. pras.

PGE Polska Grupa Energetyczna

PGE to największy polski koncern energetyczny, który w ubiegłym roku wyprodukował 65,9 TWh energii elektrycznej przy zainstalowanej mocy 16,2 GW. W ubiegłym roku zysk netto grupy PGE, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w 2018 roku 1,498 mld zł wobec 2,6 mld zł zysku rok wcześniej. Jednak nadal chce rosnąć - przymierza się do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, zamierza zwiększyć swoje moce w fotowoltaice do 2,5 GW.

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach koncern reprezentował będzie m.in. prezes Henryk Baranowski, który będzie uczestniczył w sesji „PEP 2040. Długoterminowa strategia dla polskiej energetyki” (13 maja).

Tauron Polska Energia

Tauron realizuje obecnie program inwestycyjny, którego wartość w 2018 r. wyniosła ponad 3,7 mld zł. Największą część nakładów przeznaczono na budowę bloku w Jaworznie, modernizację sieci dystrybucyjnej (1,1 mld zł) oraz budowę nowych przyłączy (676 mln zł). Zaawansowanie budowy bloku w Jaworznie przekroczyło już 87 proc., a zakończenie inwestycji przypada na czwarty kwartał 2019 r. Na 2020 r. planowane są niższe nakłady inwestycyjne i większe przychody z ukończonych inwestycji.

Prezes Taurona Filip Grzegorczyk będzie uczestniczył w sesji „PEP 2040. Długoterminowa strategia dla polskiej energetyki” (13 maja).

Enea

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną, oraz wydobycie węgla. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20 proc. powierzchni kraju. Obecnie firma przygotowuje zmianę swojej strategii, której celem będzie dostosowanie do Polityki Energetycznej Polski i Krajowego Planu dla Energii i Klimatu. Można zatem oczekiwać większego nacisku na energetykę rozproszoną i odnawialną.

Być może rąbka tajemnicy uchyli prezes Mirosław Kowalik, który wystąpi podczas tegorocznego Kongresu w sesji „PEP 2040. Długoterminowa strategia dla polskiej energetyki” (13 maja).

Energa


Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Obecnie razem z Eneą przymierza się do budowy nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka.

Na tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego tę firmy będzie m.in. reprezentować Jacek Kościelniak, wiceprezes zarządu ds. finansowych, który wystąpi w sesji „PEP 2040. Długoterminowa strategia dla polskiej energetyki” (13 maja).

PLL LOT

Narodowy przewoźnik lotnicze najgorsze chwile ma już chyba za sobą. W 2018 roku przewiózł 8,8 mln pasażerów - 2 mln więcej niż rok wcześniej. W 2019 r. PLL LOT planują przekroczyć barierę 10 mln podróżnych rocznie. W tym roku ma być uruchomionych 15 nowych połączeń. Według bardzo wstępnych szacunków ubiegłoroczne przychody wyniosły ponad 6,1 miliarda złotych. Wskaźnik wykorzystania miejsc przewoźnika w 2018 r. wyniósł ponad 75 proc.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski weźmie udział w debacie „Centralny Port Komunikacyjny. Stan przygotowań i oczekiwania” (13 maja) oraz w Forum współpracy gospodarczej Polska-Chiny (14 maja).

PP Porty Lotnicze

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze jest wiodącym podmiotem lotniczej infrastruktury transportowej w Polsce, do którego należą kluczowe elementy infrastruktury państwa, gwarantujące niezakłóconą zdolność funkcjonowania podmiotów działających w branży usług lotniczych. W zasobach PPL znajduje się m.in. Lotnisko Chopina w Warszawie - największy w Polsce i jeden z większych portów lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ma też udziały w innych polskich portach lotniczych. Wg danych ULC w 2018 roku liczba pasażerów odprawionych na polskich lotniskach wzrosła o 14 proc. do 45,7 mln podróżnych. W tym roku może przebić 50 mln.

O tym, jak sprostać temu wyzwaniu będzie w Katowicach opowiadał prezes PPL Mariusz Szpikowski, który weźmie udział w sesji „Centralny Port Komunikacyjny. Stan przygotowań i oczekiwania” (13 maja)

Dowiedz się więcej o agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2019

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019