Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Banki i instytucje finansowe na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Autor: Adam Sofuł
Dodano: 13-05-2019 07:15 | Aktualizacja: 13-05-2019 07:17

Rozwój gospodarczy nie jest możliwy bez finansowania. Na Europejskim Kongresie Gospodarczym nie mogło zatem zabraknąć przedstawicieli instytucji finansowych, które je zapewniają.

Celem obecnej ekipy rządowej jest wzrost poziomu inwestycji i - jednocześnie - wzrost krajowych oszczędności, które mogłyby te inwestycje sfinansować. Temu m.in. ma służyć program Pracowniczych Planów Kapitałowych, które mają powiększyć poziom krajowych oszczędności nie tylko poprzez skierowanie części składek emerytalnych na rynek kapitałowy, ale także pobudzić indywidualną skłonność Polaków do oszczędzania.

To jednak tylko jeden z elementów układanki, który się składa na finansowanie inwestycji i rozwoju gospodarczego. Dlatego na rozpoczynającym się dziś w Katowicach Europejskim Kongresie Gospodarczym będziemy rozmawiać o szerszym wymiarze rynku kapitałowego, zwłaszcza w kontekście niedawnego opublikowania przez resort finansów projektu strategii rozwoju rynku kapitałowego.

Uczestnicy Kongresu będą dyskutować również o obecnych barierach rozwoju rynku kapitałowego, ale też z drugiej strony - zapewne o rezerwie polskich przedsiębiorców do inwestowania.
Polska jest wciąż krajem na dorobku i bez stosunkowo dużych inwestycji nie będzie możliwe szybkie nadrabianie dystansu do najbogatszych krajów Zachodu. Warto zatem porozmawiać, zbudować silny rynek kapitałowy i go następnie w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystać do sfinansowania rozwoju.

Podczas spotkania w Katowicach w dyskusji na ten temat będą uczestniczyli liczni praktycy tego rynku, przedstawiciele największych polskich instytucji finansowych.

Szczególnie licznie na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach będzie reprezentowany ING Bank Śląski - piąty co do wielkości polski bank, obsługujący prawie 5 mln klientów detalicznych i ponad 60 tys. klientów korporacyjnych. Na czele tej „bankowej delegacji” stanie prezes banku Brunon Bartkiewicz, który 13 maja weźmie udział w sesji „Roboty wśród nas. Technologie i społeczeństwo”. Prezes ING Banku Śląskiego weźmie też następnego dnia udział w sesji „Biznes, praca, technologie – teraz przyszłość” na odbywających się po sąsiedzku European Start-up Days.

O zakresie działań banku może świadczyć rozrzut tematyczny sesji w jakich wezmą udział inni członkowie zarządu tej instytucji. Wiceprezes Joanna Erdman weźmie udział w sesjach „Klimat i gospodarka po COP24. Dokąd teraz?” (13 maja) oraz „Polska dla Pokoleń” (14 maja). W debacie „Europejska gospodarka wobec spowolnienia” (13 maja) będzie uczestniczyła wiceprezes Bożena Graczyk. Michał Bolesławski wystąpi w kolejnej „technologicznej” debacie - „Branża fintechowa - blaski i cienie” (14 maja).

Ponieważ Pracownicze Plany Kapitałowe będą jednym z gorętszych tematów (nie tylko na Europejskim Kongresie Gospodarczym) głosu bankowców nie mogło zabraknąć i w tej debacie. W sesji „Pracownicze Plany Kapitałowe”, która odbędzie się 14 maja, weźmie udział dyrektor biura analiz makroekonomicznych ING Banku Śląskiego Rafał Benecki (tego samego dnia weźmie również udział w sesji „Gospodarka obiegu zamkniętego”), Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne, weźmie udział w obu poświęconych bezpośrednio tej tematyce sesjach: „Pracownicze Plany Kapitałowe” i „Pracownicze Plany Kapitałowe – gospodarka i inwestycje” (obie 14 maja).

ING Bank Śląski nie będzie oczywiście jedynym bankiem reprezentowanym na EKG. Magdalena Rogalska, członek zarządu, Deutsche Bank Polska, szefowa pionu bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, będzie uczestniczyła w debacie „Międzynarodowy handel w cyfrowym świecie” (13 maja). Z kolei Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, będzie dyskutował podczas sesji „Międzynarodowa ekspansja polskich firm” (14 maja). Jerzy Śledziewski, wiceprezes BNP Paribas Bank Polska, podzieli się swoimi opiniami podczas debaty „Ekspansja krok po kroku” (14 maja).

W panelu „Praktyka działalności na rynkach zagranicznych” (13 maja) weźmie natomiast udział Piotr Stolarczyk, dyrektor Departamentu Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Eksportu w Banku Pekao. Adam Hirny, dyrektor biura ds. międzynarodowych instytucji finansowych i programów zrównoważonego rozwoju w BNP Paribas Bank Polska, będzie dyskutował podczas panelu „Zrównoważony rozwój w strategiach firm” (14 maja).

W debatach o finansowaniu rozwoju naturalnym partnerem do dyskusji są takie instytucje finansowe jak Bank Gospodarstwa Krajowego czy Europejski Bank Inwestycyjny. Pierwszy z nich będzie na tegorocznej edycji EKG reprezentowany przez prezes Beatę Daszyńską-Muzyczkę, w imieniu drugiego przemawiać będzie wiceprezes Vazil Hudak. Oboje będą uczestniczyli w sesji „Europejskie inwestycje”, która odbędzie się 13 maja.

Trzeba jednak zaznaczyć, że oba banki będą znacznie liczniej reprezentowane. Przedstawiciel BGK będzie uczestniczył w sesji „Fotowoltaika w Polsce” (15 maja), zaś urzędnicy EBI pojawią się w takich panelach jak: „Długoterminowe finansowanie dla polskiej gospodarki” (13 maja), „Energia i energetyka – rewolucja, regulacja, rynek” (13 maja) czy „Przemysł w Europie” (14 maja).

Nie zabraknie również przedstawicieli Banku Światowego. Carlos Piñerúa, przedstawiciel tego banku na Polskę i kraje bałtyckie, będzie uczestniczył w panelu „Europejska gospodarka wobec spowolnienia” (13 maja). W Katowicach pojawi się również starszy ekonomista Banku Światowego Marcin Piątkowski, który weźmie udział w „Forum współpracy gospodarczej Polska-Chiny” (14 maja) oraz debacie „Euro w nowej dekadzie” (14 maja).

Rynek kapitałowy to nie tylko banki. Na Europejskim Kongresie Gospodarczym pojawią się również przedstawiciele towarzystw funduszy inwestycyjnych. Marcin Adamczyk, prezes TFI PZU, i Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych, PFR TFI, wezmą udział w dyskusji „Rynek kapitałowy w Polsce” (13 maja). Marcin Wlazło, wiceszef TFI PZU, weźmie natomiast udział w panelu „Pracownicze Plany Kapitałowe – gospodarka i inwestycje” (14 maja). W panelu tym uczestnicy EKG będą mieli również okazję zobaczyć i wysłuchać Ewę Małyszko, prezes PFR TFI.

Mocno reprezentowana będzie również wciąż chyba trochę niedoceniana branża leasingowa. W sesji „Przyszłość branży leasingowej”, która odbędzie się 14 maja, weźmie udział niemal cała czołówka rynku: prezes Millennium Leasing Marcin Balicki, prezes Europejskiego Funduszu Leasingowego Radosław Woźniak, szef PKO Leasing Paweł Pach, prezes mLeasing Cezary Raczyński oraz Marta Wolańska, prezes Pekao Leasing.

W dyskusjach na Europejskim Kongresie Gospodarczym nie może zabraknąć głosu tak ważnego elementu rynku kapitałowego, jakim jest Giełda Papierów Wartościowych, zwłaszcza że nie tak dawno ogłoszono strategię rozwoju GPW, a trwają dyskusje nad strategią rozwoju rynku kapitałowego. W debacie „Pracownicze Plany Kapitałowe – gospodarka i inwestycje” (14 maja) wystąpi członek zarządu GPW Izabela Olszewska. Warto będzie również - podczas tego samego panelu - posłuchać pierwszego prezesa tej instytucji Wiesława Rozłuckiego (dziś starszy doradca w Rothschild & Co).

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019