Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Europejski Bank Inwestycyjny chce wspierać morskie farmy wiatrowe w Polsce

Autor:  Bartosz Dyląg  |  08-05-2019 17:27
- W Polsce mówi się o dwóch dużych projektach w zakresie morskich farm wiatrowych. Jeden będzie realizowany przez spółkę prywatną, drugi przez spółkę kontrolowaną przez skarb pańsPozostałetwa. EBI ma bardzo duży apetyt na udzielenie wsparcia dla tych dwóch projektów - wyjaśnia Piotr Michałowski, dyrektor Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie.
W ostatnich latach Grupa EBI udzielała finansowania polskim projektom na poziomie 4-5 mld euro rocznie. Zdaniem Piotra Michałowskiego w 2019 roku wsparcie EBI będzie podobne.

- Polska znakomicie korzysta z instrumentu, jakim jest EBI. Mamy zaledwie 2 proc. udziałów w kapitale EBI, a udział wszystkich polskich projektów w całkowitym portfelu inwestycyjnym EBI wynosi 6-7 proc. - wskazuje Piotr Michałowski.

Czytaj też: Te spółki miały zmiażdżyć banki, ale to nie takie proste

Piotr Michałowski zwraca uwagę, że inwestycje w Polsce są cały czas są napędzane głównie przez sektor publiczny, inwestycji realizowanych przez sektor prywatny jest stosunkowo mało.

Dzięki gwarancjom na pokrycie dodatkowego ryzyka bank może finansować przedsięwzięcia, które wcześniej były uznawane za zbyt ryzykowne. – Mamy nadzieję, że przyczyni się to do większej liczby inwestycji również na rynku polskim – podkreśla dyrektor Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie.

EBI bardzo pozytywnie patrzy na wszystko, co jest związane z energetyką odnawialną. - W Polsce mówi się o dwóch dużych projektach w zakresie morskich farm wiatrowych. Jeden będzie realizowany przez spółkę prywatną, drugi przez spółkę kontrolowaną przez skarb państwa. EBI ma bardzo duży apetyt na udzielenie wsparcie dla tych dwóch projektów – wyjaśnia Piotr Michałowski.

Cała rozmowa z Piotrem Michałowskim w wideo poniżej:



O energetyce odnawialnej dyskutować będziemy od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL, na który serdecznie zapraszamy.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019