Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Wystartował Europejski Kongres Gospodarczy

Autor:  Oskar Filipowicz  |  13-05-2019 06:02  |  aktualizacja: 13-05-2019 11:20
Tegoroczna 11. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego znów pobije własny rekord, jeśli chodzi o frekwencję i zainteresowanie. Siłą wydarzenia pozostaje jednak bogata reprezentacja biznesu, opiniotwórczy i prestiżowi goście oraz tematyka debat - obejmująca to, co aktualne, ważne dla gospodarki, decydujące o rozwoju i przyszłości.

  • 150 debat poświęconych tematom najważniejszym dla europejskiej gospodarki.  Kilkuset prelegentów: polscy i europejscy politycy, przedstawiciele biznesu, nauki i mediów.
  • Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) i katowicki Spodek wypełnią goście z całego świata - Azji, Afryki, obu Ameryk.
  • Jedna z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. 40 transmisji na żywo. Tysiące spotkań. Bieżące informacje, relacje, komentarze - na portalu WNP.PL.

Inauguracja Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Fot. PTWP

Ministrowie rządów i politycy europejscy, prezesi największych korporacji, twórcy start-upów, naukowcy i eksperci, a przede wszystkim liczna reprezentacja praktyków biznesu, ludzi gospodarki - przedsiębiorców, inwestorów, menedżerów.

Wszyscy oni biorą udział w XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (European Economic Congress - EEC), który rozpoczął się w poniedziałek 13 maja o godz. 10.00 debatą „Nowa Unia - młoda Unia: europejskie wyzwania społeczne a zdrowa gospodarka”.

Fot. PTWP
Fot. PTWP

- Debata zwraca uwagę na potrzebę świeżego spojrzenia i konieczność poszukiwania wizji nowej Europy - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Kongresu. - W eksperckim, opiniotwórczym i… dość nietypowym jak na takie dyskusje gronie poruszamy ważne dla każdego Europejczyka kwestie. Chcemy wykorzystać czas i miejsce, w którym jesteśmy, do ważnej, międzypokoleniowej rozmowy o przyszłości - dodaje.

Europo, co dalej?


Co z brexitem, jaka Europa po wyborach? I szerzej - jakich zmian oczekują młodzi Europejczycy? Jak postrzegają swoje miejsce - w Europie, na rynku pracy? Z jakimi projektami chcą się utożsamiać? Jak postrzegają politykę, co sądzą o nowych technologiach? Te pytania zapewne padną w trakcie debaty otwarcia.

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zakłada ok. 150 sesji tematycznych z udziałem kilkuset prelegentów. Polski rząd będą reprezentować na Kongresie szefowie wszystkich resortów gospodarczych i z gospodarką powiązanych - ministrowie infrastruktury, finansów, przedsiębiorczości i technologii, nauki i szkolnictwa wyższego, środowiska, inwestycji i rozwoju oraz energii.

Kongres co roku tworzy agendę, uwzględniając nowe zjawiska, trendy, problemy. Więcej - wskazuje na czynniki, które będą kształtować przyszłość polskiej, europejskiej i światowej gospodarki. Zmieniają się - na bardziej dynamiczne, czytelne dla młodszych odbiorców - formy kongresowego przekazu.

Biznes i dialog


Jednocześnie Kongres pozostaje konsekwentny, jeśli chodzi o nadrzędne cele. Z sal i scen płynie zdecydowany głos biznesu. Kongres wspiera ideę europejskiej współpracy i integracji. I wreszcie - głównym "żywiołem" tego wydarzenia jest otwarty dialog - przedstawicieli różnych środowisk, gości z różnych stron świata, młodych z doświadczonymi, praktyków i ludzi czynu z naukowcami i ekspertami, potencjalnych partnerów biznesowych.

W tematyce XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach znajdują odbicie wszystkie najważniejsze trendy rozwojowe, które kształtują przyszłość gospodarki i wpływają na życie społeczne, relacje między krajami i ludźmi.

Zależność między ekspansywnymi technologiami a rozwojem gospodarczym i społecznym, wyzwania i meandry cyfryzacji, robotyzacji, automatyzacji tworzą niezwykle ważny nurt tegorocznego Kongresu. Międzynarodowa współpraca gospodarcza, sukcesja i firmy rodzinne, rozwój metropolii i regionów, transformacja sektora energii i paliw - to inne wybrane ścieżki tematyczne.

W programie Kongresu, organizowanym przede wszystkim dla przedsiębiorców i biznesu, nie może zabraknąć treści mówiących o warunkach rozwoju - firm, branż, krajów. Tym razem chodzi jednak o rozwój zrównoważony, "zielony", nawiązujący do treści ubiegłorocznego szczytu klimatycznego ONZ, który odbył się w tym samym obiekcie (MCK) w Katowicach.

Młodość i przyszłość


W tym roku największa impreza biznesowa Europy Centralnej jeszcze mocniej zintegrowana zostanie z European Start-up Days (ESD) - dwudniowym wydarzeniem (14-15 maja) stanowiącym przestrzeń otwartego dialogu pomiędzy start-upami, inwestorami a organizacjami wsparcia biznesu.

Jednym z elementów łączących Kongres i ESD jest nowy projekt „My way. Inspiracje”. W jego ramach o swoich - oryginalnych, niekiedy wyboistych, ale niezwykle ciekawych - drogach do sukcesu opowiedzą m.in.: utytułowana polska himalaistka, jeden z najbardziej znanych polskich sportowców, podróżnik i polarnik czy organizator Tour de Pologne.

Wydarzeniu (ESD) towarzyszy konkurs Start-up Challenge. W tym roku do rywalizacji przystąpiła rekordowa liczba blisko 300 start-upów z kilku kontynentów. Do grona 100 firm, które zaprezentują się na Scale-up Alley European Start-up Days, wybrane zostały pomysły z Białorusi, Niemiec, Polski (najwięcej), Węgier, Wielkiej Brytanii oraz USA.

Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach towarzyszyć będą także: projekt EEC - Liderzy Przyszłości (EEC - Leaders of Tomorrow), którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym, wręczenie nagród w konkursach "TOP Inwestycje Komunalne" oraz "Inwestor bez granic".

XI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach potrwa do 15 maja br.

Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Zobacz listę prelegentów

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019