Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Krzysztof Tchórzewski: UE powinna wprowadzić podatek węglowy dla towarów z importu

Autor: Dariusz Ciepiela
Dodano: 13-05-2019 15:27 | Aktualizacja: 13-05-2019 15:38

W UE powinien zostać wprowadzony podatek od śladu węglowego dla towarów z importu z krajów, gdzie nie obowiązuje strategia walki z emisjami – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Jako Europa tracimy konkurencyjność gospodarki w związku z walką z emisjami. UE jest odpowiedzialna tylko za ok. 10 proc. światowej emisji CO2. Jeżeli nie przeniesiemy na inne regiony świata walki z emisją, to po prostu gospodarczo będziemy ginąć – mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Dlatego, jego zdaniem, istnieje konieczność wprowadzenia podatku od śladu węglowego dla produktów z importu.
- Jeżeli importujemy produkty z dużym udziałem węgla, to powinniśmy oczekiwać, że ktoś z tego tytułu zapłaci podatek – mówił Krzysztof Tchórzewski.

Czytaj też: Krzysztof Tchórzewski: Transformacja energetyki powinna być ewolucyjna

Wskazuje, że przykładem, gdzie europejski przemysł traci na takiej nierównowadze, jest przemysł hutniczy.

- Na terenie UE płacimy za emisje dwutlenku węgla, więc zadaniem dla KE jest wprowadzenie takich zasad, by produkcja stali na świecie była konkurencyjna. Inaczej będzie nieuczciwa. Czy dla świata coś się zmieni, jeśli huta powstanie na Ukrainie? - pytał Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Jak zaznacza, to jest postulat dla wszystkich przyszłych eurodeputowanych bez względu na to, jaką opcję polityczną będą reprezentowali.

- Jeżeli mamy obronić europejską gospodarkę i nasz europejski kierunek związany z szukaniem dróg dojścia do czystego powietrza i środowiska to będąc jako Europa olbrzymim potencjałem gospodarczym na świecie możemy oczekiwać od innych, że jeżeli chcą z nami gospodarczo współpracować to albo zapłacą podatek albo będą się stosować do tych warunków – wyjaśnia Krzysztof Tchórzewski.

- System, w którym tylko europejska część świata martwi się emisjami, a reszta na tym zarabia, jest dyskusyjny. Emisja uniknięta w UE często trafia do Chin lub Indii – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE Polska Grupa Energetycznej.

Kilka tygodni temu pomysł wprowadzenia podatku węglowego na towary z importu pojawił się m.in. we Francji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020