Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Polski przemysł obronny ma potencjał eksportowy

Autor: rs
Dodano: 14-05-2019 14:22 | Aktualizacja: 14-05-2019 15:15

Polska ma kilka produktów przemysłu obronnego, które mogą być hitami eksportowymi. Jesteśmy na przykład w absolutnej czołówce światowej, jeśli chodzi o systemy bezzałogowe. Możemy też stać się hubem serwisowym dla regionu.

- Jeżeli patrzymy na drony jako te uzbrojone maszyny, to mówimy już o latających robotach, często autonomicznych, potrafiących organizować się w grupy, mówimy o broni przyszłości. Taka broń da możliwości operacyjne wojsku, które do tej pory nie były dane – powiedział Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB.

- Jeśli mówimy o przychodach z eksportu, to nieistotne, ile eksportujemy, a istotne jest, jaką mamy marżę. Najważniejsze, żeby eksportować nasze produkty, a nie oparte na licencjach, bo tu marża jest najwyższa – dodał prezes Wojciechowski.

Według Bartłomieja Smoczyńskiego, prezesa spółki Rosomak, ważną częścią eksportu polskiego przemysłu obronnego mogą być usługi serwisowe. - Chcielibyśmy się włączyć w prace, aby stać się hubem serwisowym dla całego regionu. Produktem eksportowym może być także usługa serwisowa – powiedział prezes Smoczyński.

Tekst powstał podczas sesji "Przemysł obronny", która odbyła się drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020