Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Prezes URE Maciej Bando: Na dniach zakończenie postępowania w sprawie cen energii

Autor:  Ireneusz Chojnacki  |  14-05-2019 20:14  |  aktualizacja: 14-05-2019 20:25
Smutną rzeczą jest to, że w grudniu zeszłego roku rozpoczęliśmy drugie postępowanie w sprawie cen energii, postępowanie na dużo większą skalę. Będzie ono zakończone na dniach i myślę, że będzie wstrząsem dla całego rynku, bo okaże się, że trzymanie i praw właścicielskich, i praw regulacyjnych w jednym ręku doprowadza do zgubnych i tragicznych w skutkach sytuacji, jak ustawa z 28 grudnia 2018 roku – stwierdził Maciej Bando, prezes URE podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Prezes URE Maciej Bando był uczestnikiem debaty „Rynek energii i rynek mocy" przeprowadzonej podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Uczestnicy dyskusji szukali m.in. odpowiedzi na pytanie, jak wyjść z sytuacji stworzonej przez tzw. ustawę w sprawie cen energii, a  tym samym jak przywrócić zaufanie do rynku jego uczestników.

Maciej Bando, prezes URE, był uczestnikiem debaty „Rynek energii i rynek mocy" przeprowadzonej podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Fot. PTWP

- Niestety to jest ilustracja,  jedna z wielu,  jak wydaje się Ministerstwu  Energii, że należy zarządzać i organizować prace tak ważnego sektora. Dekretowa metoda zarządzania państwem w niektórych systemach się sprawdza, u nas jak widać nie najbardziej - stwierdził Maciej Bando.

- Nie wiem, jak naprawić tę sytuację i chyba nie ma mądrego, który by to wiedział, bo jest to przekreślenie pracy, którą zaczął pan prezes Juchniewicz i potem kontynuowali wszyscy koledzy regulatorzy, dla których jednym z najważniejszych celów była budowa rynku. Jest to przekreślenie pracy firm obrotu, jest to przekreślenie wielu lat pracy zarządów spółek, odnajdowania się w nowej rzeczywistości, budowania ofert handlowych - mówił Maciej Bando.

Czytaj też: Ambasador USA o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Cytowała Putina

Prezes URE przypomniał, że w 2018 roku prowadzone było badanie przyczyn skoków cen energii na giełdzie cen,  które zakończyło się  zgodnie dyrektywą REMIT  i przepisami prawa energetycznego,  zgłoszeniem sprawy przez prezesa URE do prokuratury w związku z uznaniem, że to, co się działo na rynku, nosiło cechy manipulacji.

- Smutną rzeczą jest to, że w grudniu zeszłego roku rozpoczęliśmy drugie postępowanie w sprawie cen energii, postępowanie na dużo większą skalę. Postępowanie, które będzie zakończone na dniach i myślę, że będzie wstrząsem dla całego rynku - ocenił Maciej Bando.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019