Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Rekordowy Europejski Kongres Gospodarczy podsumowany

Autor:  wnp.pl (Zbigniew Konarski)  |  15-05-2019 18:30  |  aktualizacja: 15-05-2019 18:36
- Naszym bezsprzecznym dobrem jest to, że jesteśmy w Unii Europejskiej - mówi na zakończenie tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego jego inicjator, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik. 11. edycja tej największej imprezy biznesowej Europy Centralnej przyciągnęła rekordową liczbę uczestników. W wydarzeniu w tym roku udział wzięło 12 tys. osób.
XI Europejski Kongres Gospodarczy odbywał się w momencie szczególnym: nad Europą wisi widmo brexitu, zbliżają się ważne – może nawet najważniejsze w historii – wybory do Parlamentu Europejskiego, trwa ostry spór między zwolennikami różnych wizji przyszłości Unii. Między innymi także dlatego debaty na katowickim Kongresie były autentycznymi dyskusjami.

– Często ich uczestnicy spierali się, mieli odmienne zdanie na różne tematy, ale to była rozmowa – podkreśla Wojciech Kuśpik. – Organizujemy Europejski Kongres Gospodarczy, właśnie po to, by tutaj rozmawiać. Bo tak powstają ciekawe idee. I taka jest nasza misja.

Wśród najważniejszych tematów licznych dyskusji znalazł się temat sprawiedliwej transformacji regionów górniczych Europy czy polityki energetycznej państwa.

Czytaj także: Krzysztof Tchórzewski: Transformacja energetyki powinna być ewolucyjna

- Bardzo dobrze, że Ministerstwo Energii wybrało właśnie Europejski Kongres Gospodarczy na Śląsku, w Katowicach jako miejsce do przedstawienia zarysu Polityki Energetycznej Państwa do roku 2040. Ze strony przedsiębiorców padło tu mocne hasło, że polityka energetyczna musi uwzględniać transformację w kierunku zielonej energetyki. Przekaz płynący z Kongresu jest też taki, że musimy ten proces przyspieszyć - mówi Wojciech Kuśpik.

Wydarzeniem kongresowym było również wystąpienie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która mówiła o bezpieczeństwie energetycznym i deklarowała pomoc Stanów Zjednoczonych przy poszukiwaniu nowych, ekologicznych źródeł energii.
Zobacz więcej: Ambasador USA o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Cytowała Putina

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019