Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Wall Street w górę, liderem zwyżek Walmart

Autor: PAP/MG
Dodano: 17-05-2019 00:21

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się umiarkowanymi wzrostami głównych indeksów, a liderem zwyżek wśród największych spółek była sieć detaliczna Walmart. S&P 500 zanotował największy trzydniowy rajd od dwóch miesięcy.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,84 proc., do 25.862,68 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,89 proc. do 2.876,32 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,97 proc. do 7.898,05 pkt.

Akcje Walmartu zwyżkowały prawie 3 proc. - korygowany zysk na akcję spółki wyniósł w pierwszym kwartale 1,13 USD. Rynek oczekiwał 1,02 USD.

Zwyżkowały akcje największych amerykańskich banków, w tym JP Morgan, Goldman Sachs, Citigroup, Bank of America i Morgan Stanley.

Przedsiębiorstwo informatyczne Cisco Systems rosło o 7 proc. - firma podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcje i przychody były lepsze od oczekiwań.

- Niedawne nasilenie się napięć handlowych USA-Chiny jest czynnikiem negatywnym dla akcji w krótkim okresie - powiedział Salvatore Ruscitti, strateg kapitałowy w MRB Partners.

- Zakładając, że USA i Chiny w końcu dojdą do porozumienia handlowego w ciągu najbliższych kilku miesięcy, spadki akcji powinny być przejściowe, a ceny akcji powinny wzrosnąć w horyzoncie 6-12 miesięcy - dodał.

Departament Handlu umieścił w środę Huawei i 70 związanych z nim firm na "czarnej liście", która znacznie utrudni zaopatrywanie się chińskiego koncernu w części i komponenty u amerykańskich dostawców, a także utrudni sprzedaż urządzeń Huawei na rynku amerykańskim.

Prezydent Trump powołał się na ustawę dającą prezydentowi prawo do regulowania wymiany handlowej w przypadku, gdy zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu USA.

- Chiny wielokrotnie podkreślały, że koncepcja bezpieczeństwa narodowego nie powinna być nadużywana i że nie powinna być wykorzystywana jako narzędzie protekcjonizmu handlowego -  powiedział rzecznik chińskiego resortu handlu Gao Feng.

- Chiny podejmą wszelkie niezbędne środki, aby stanowczo zabezpieczyć uzasadnione prawa chińskich firm - dodał.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w kwietniu wyniosła 1,235 mln (+5,7 proc.) w ujęciu zanualizowanym (SAAR) wobec oczekiwanych 1,209 mln (+6,2 proc. mdm).

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w kwietniu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,296 mln. Oczekiwano 1,289 mln.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 16 tys. do 212 tys. Analitycy spodziewali się 220 tys.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020