Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Andrzej Adamczyk: Chełmska Linia Szerokotorowa może być silnikiem rozwoju regionu

Autor:  PAP  |  17-05-2019 16:25
Nowa spółka Chełmska Linia Szerokotorowa może być silnikiem rozwoju regionu - mówił w piątek w Chełmie (Lubelskie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego ws. powołania spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa.

  • List intencyjny podpisali prezes PKP SA Krzysztof Mamiński oraz prezydent Chełma Jakub Banaszek.
  • Chcą oni powołać spółkę PKP Linia Chełmska Szerokotorowa, której celem będzie rozwój usług logistycznych, w szczególności w zakresie przewozu i przeładunku towarów.
  • Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie - Chełmska Linia Szerokotorowa, port przeładunkowy, centrum logistycznie właśnie tutaj w Chełmie będzie generowało miejsca pracy, będzie jednym z silników rozwoju tego miejsca i regionu - powiedział Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Według Adamczyka rozpoczęte prace nad utworzeniem nowej spółki są potwierdzeniem polityki zrównoważonego rozwoju, którą prowadzi rząd PiS. "Polsce potrzebny jest rozwój zrównoważony.(…) Jest on priorytetem rządu PiS. Nie tylko mieszkaniec Trójmiasta, Górnego Śląska czy Warszawy ma prawo do tego, aby znajdywać tam miejsca pracy, koncentrować swoją przyszłość. Także i mieszkańcy Lubelszczyzny, Podkarpacia, Podlasia, Warmii i Mazur mają prawo do tego, żeby planować swoją przyszłość w tych regionach" - powiedział.

Adamczyk wyraził nadzieję, że nowa spółka będzie uzupełnieniem dla podobnej spółki - Linia Hutnicza Szerokotorowa - która generuje zyski, i razem będą "w symbiozie rozwijali gospodarczo region".

Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek powiedziała, że nowa spółka daje możliwość rozwoju miasta i regionu. "W Chełmie może powstać nowe centrum logistyczne, które będzie dawało szanse na powstanie nowych firm i nowych miejsc pracy" - podkreśliła.

Głównym celem spółki, której utworzenie przewiduje list intencyjny, ma być działanie na rzecz rozwoju usług logistycznych na Chełmszczyźnie, przewozu i przeładunku towarów po szerokotorowej linii kolejowej nr 63. Planowane jest m.in. wybudowanie terminala przeładunkowego. Spółka ma też wykorzystywać potencjał regionu graniczącego z Ukrainą, bliskość Chełma do przejścia granicznego w Dorohusku.

Obecnie trwają prace nad szczegółową koncepcją funkcjonowania spółki Linia Chełmska Szerokotorowa. "Myślę, że za kilka miesięcy będziemy już mówili o powstaniu podmiotu tak dobrego jak Linia Hutnicza Szerokotorowa" - powiedział prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński. "Za kilka miesięcy będziemy mówili o istniejącym podmiocie. To będzie obrastać firmami, ludźmi, miejscami pracy i pieniędzmi dla miasta i dla regionu" - dodał Mamiński.

Prezydent Chełma Jakub Banaszek przypomniał, że Chełm ma bogate tradycje kolejowe. "Marszałek Józef Piłsudski wybrał Chełm na stolicę wschodniej dyrekcji kolejowej i choć wojna przerwała ten ambitny plan, to dzisiaj chcemy, choć w podobnym stopniu, wykorzystać potencjał naszego miasta i otworzyć się na ten ruch kolei szerokotorowej" - powiedział.

Jak dodał, miasto chce wykorzystywać swój potencjał gospodarczy i położenie geograficzne. "Za kilka miesięcy powstanie spółka, która zmieni oblicze Chełma, bo to nie tylko będą nowe inwestycje, terminal kolejowy, lepsza współpraca z naszym sąsiadem, ale to będą przede wszystkim tak długo oczekiwane miejsca pracy" - mówił Banaszek.

Czytaj także: Via Carpatia coraz bliżej

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019