Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Żołnierze Bundeswehry dostają nowe smartfony, ale bez dostępu do internetu

Autor: PAP
Dodano: 17-05-2019 18:29 | Aktualizacja: 17-05-2019 18:40

Żołnierze niemieckiej Bundeswehry dostają nowe smartfony, mające zastąpić stare służbowe komórki. "Der Spiegel" pisze w piątek w wydaniu internetowym, że problem polega na tym, iż te nowe smartfony nie mają, ze względów bezpieczeństwa, dostępu do internetu.

W ostatnich miesiącach Bundeswehra wyposażyła swoich żołnierzy w 16 tys. smartfonów Galaxy S8 firmy Samsung. "Spiegel" dowiaduje się, że te dość nowoczesne smartfony skonfigurowano jednak w taki sposób, żeby nie mogły się łączyć z internetem. Według rzeczniczki niemieckiego resortu obrony zdecydowano się na to ze względu na "wyraźnie podwyższone ostatnio wymogi bezpieczeństwa".

Rzeczniczka argumentowała, że bez skutecznych zabezpieczeń istniałoby ryzyko przechwytywania wewnętrznej komunikacji przez ściągane z internetu, niesprawdzone aplikacje.

Sytuacja ma się nieco poprawić jeszcze w tym roku. Resort obrony zamierza udostępnić żołnierzom wybrane, sprawdzone aplikacje, np. takie, które umożliwią dostęp do internetu w celach służbowych, ale także np. aplikację z prognozą pogody.

"Spiegel" podkreśla, że żołnierze nie są aż tak cierpliwi - w wielu jednostkach zamiast nowych służbowych smartfonów używają swoich prywatnych, bez żadnych specjalnych zabezpieczeń.

Czytaj także: Krytyczny raport Bundestagu o stanie niemieckich sił zbrojnych

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020