Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Beata Szydło: nowoczesna przyszłość górnictwa i węgla - polską racją stanu

Autor:  PAP  |  18-05-2019 20:05
Nowoczesna przyszłość górnictwa i węgla jest polską racją stanu i racją polskiej gospodarki – przekonywała w sobotę w Rudzie Śląskiej wicepremier Beata Szydło. Jej zdaniem, możliwe jest pogodzenie nowoczesnego wykorzystania węgla z troską o czyste powietrze.

  • Zdajemy sobie sprawę z tego, że miks energetyczny - miks surowców energetycznych - będzie się zmieniał, będzie się różnicował - powiedziała wicepremier, która w sobotę odwiedziła Rudę Śląską autobusem wyborczym PiS..
  • Niemniej jednak w tej chwili dla Polski, polską racją stanu, racją polskiej gospodarki, jest nowoczesna przyszłość górnictwa i węgla - zaakcentowała

Wicepremier Beata Szydło.
Fot. KPRM

Ruda Śląska należy do miast najbardziej w regionie związanych z przemysłem wydobywczym - działa tu należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Ruda, złożona z trzech samodzielnych wcześniej kopalń: Pokój, Bielszowice i Halemba. Z Rudy Śląskiej pochodzi też odpowiedzialny w rządzie za górnictwo wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, którego kandydaturę w wyborach do PE wspierała w sobotę wicepremier.

W ocenie Szydło, majowe wybory do europarlamentu są decydujące dla polskiego górnictwa i energetyki. "W przyszłej kadencji w Parlamencie Europejskim będzie zapadało dużo ważnych decyzji dotyczących polityki klimatycznej i przyszłości polskiego górnictwa" - mówiła wicepremier.

Przypomniała, że rząd PiS od czterech lat wprowadza reformy w górnictwie. "Unowocześniamy górnictwo, ale przede wszystkim bronimy polskiego górnictwa, które jest ważne dla całej polskiej gospodarki. To pokazuje kierunek, który chcemy kontynuować. To nie jest zbyt modny i popularny kierunek w UE, dlatego im więcej osób rozumiejących wagę tego surowca dla nas, dla naszego regionu, tym lepiej" - powiedziała wicepremier.

Czytaj także: Premier w woj. śląskim o sprawiedliwym traktowaniu węgla

Za kluczowe dla górnictwa uznała inwestycje i wprowadzanie w tej branży nowoczesnych technologii. Jak oceniła, wybory europejskie, to moment ważny nie tylko dla sektora wydobywczego, ale także dla Śląska - regionu, gdzie ten przemysł jest skoncentrowany.

"To ważny moment, który dotyczy przyszłości Śląska; tego Śląska, który ma być regionem nowoczesnym, który stwarza nowe możliwości, również zawodowe. Umiejętne wykorzystanie polityk regionalnych w UE jest ogromną szansą dla regionu śląskiego" - powiedziała Szydło, namawiając wyborców, aby głosując w wyborach 26 maja wzięli pod uwagę także kryterium dobra swojego regionu.

"Najważniejsze są sprawy Polski, sprawy Polaków, ale i ważne są sprawy mojego regionu; regionu, z którego się wywodzę - trzeba o niego zabiegać" - mówiła Szydło, która spotkała się z mieszkańcami Rudy Śląskiej na skwerze przy Pomniku Powstańców Śląskich w dzielnicy Kochłowice, przy dźwiękach górniczej orkiestry.

Wicepremier oceniła, że można doskonale, nowocześnie pogodzić korzystanie z węgla oraz troskę o czyste powietrze. "Program +Czyste powietrze+, który przygotował rząd, również jest dowodem na to, że można doskonale łączyć te dwie kwestie" - powiedziała Szydło.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, "dwójka" na śląskiej liście PiS w wyborach do europarlamentu, wskazał na połączenie - w polskiej strategii energetycznej - rozwoju odnawialnych źródeł energii z energetyką konwencjonalną, opartą na węglu i gazie.

"Mówimy o połączeniu rozwoju OZE z utrzymaniem nowoczesnego sektora wydobywczego. Wraz z rozwojem energetyki odnawialnej potrzebujemy mieć pewnego stabilizatora systemu energetycznego - i tym stabilizatorem powinna być energetyka konwencjonalna, oparta o gaz (...) i węgiel kamienny" - powiedział Tobiszowski, jako przykłady realizowanych w tej dziedzinie inwestycji wskazując elektrownie Dolna Odra (gdzie będzie blok gazowy) i Jaworzno (gdzie wkrótce będzie oddany do użytku blok węglowy).

Tobiszowski przekonywał, że dzięki racjonalnej polityce energetycznej "utrzymujemy miejsca pracy i budujemy stabilność regionów". "Śląsk będzie tej stabilizacji potrzebował, bo wciąż jest w okresie transformacji" - dodał wiceminister energii.

Czytaj także: Grzegorz Tobiszowski: w polskim systemie jest miejsce dla węgla, gazu i energii odnawialnej

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019