Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Czym zajmie się Rafako po budowie bloku 910 MW w Jaworznie?

Autor:  Tomasz Elżbieciak  |  24-05-2019 06:01  |  aktualizacja: 23-05-2019 21:53
W listopadzie 2019 r. dobiega końca kontrakt Rafako na budowę bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III, którego inwestorami są Tauron oraz Polski Fundusz Rozwoju. Agnieszka Wasilewska-Semail, wiceprezes spółki, w rozmowie z portalem WNP.PL wskazuje plany, które ma firma zakończeniu tego strategicznego przedsięwzięcia.
  • Łącznie w ubiegłym roku grupa zawarła nowe kontrakty w różnych segmentach rynku o wartości ponad 900 mln zł. Podobnego wyniku Rafako spodziewa się również w 2019 r.
  • „Nowy portfel” Rafako ma być zdywersyfikowany tematycznie i składający się z wielu kontraktów o wartości od kilkudziesięciu do kilkuset milionów złotych.
  • Mamy nadzieję, że po Jaworznie nadal będziemy grupą generującą przychody rzędu 1,3-1,5 mld zł rocznie - podkreśliła Wasilewska-Semail.

Jak przyznała Agnieszka Wasilewska-Semail, przez ostatnie pięć lat zlecenie w Jaworznie - ze względu na dużą skalę - było i wciąż jest najważniejszym kontraktem Rafako. Obecnie blok znajduje się w fazie rozruchu.

- Od przyszłego roku będziemy w „sytuacji po Jaworznie”. Przygotowywaliśmy się na to od dłuższego czasu, budując przede wszystkim referencje i kompetencje w obszarze ochrony środowiska - wskazała wiceprezes.


Jak wyjaśniła, było to motywowane spodziewaną dużą liczbą projektów, związanych z konkluzjami BAT, czyli dostosowaniem energetyki do najnowszych unijnych norm emisji spalin.

Innym sektorem, na który postawiło Rafako, są inwestycje w sektorach gazu i ropy. Strategiczne wejście w ten obszar rynku zostało ogłoszone w kwietniu 2018 r. Od tamtego czasu spółka aktywnie startuje w przetargach i pozyskała już znaczące zlecenia od Gaz-Systemu.

Łącznie w ubiegłym roku grupa zawarła nowe kontrakty w różnych segmentach rynku o wartości ponad 900 mln zł. Podobnego wyniku Rafako spodziewa się również w 2019 r.

Wasilewska-Semail podkreśliła, że „nowy portfel” ma być zdywersyfikowany tematycznie i składający się z wielu kontraktów o wartości od kilkudziesięciu do kilkuset milionów złotych.

Taka struktura będzie o wiele bezpieczniejsza niż dotychczasowa, w której dominowało jedno bardzo duże zlecenie, oraz pozwoli na lepsze wykorzystanie zespołów inżynierskich.

Prezes podkreśliła również, że w ostatnich latach do dużych zmian doszło też w wytwórni kotłów w zakładzie w Raciborzu. Obecnie realizuje ona zlecenia praktycznie tylko na eksport, a także zwiększa udział zleceń od klientów zewnętrznych.
- Strategia, którą przyjęliśmy w ubiegłym roku, sprawdza się. Mamy nadzieję, że po Jaworznie nadal będziemy grupą generującą przychody rzędu 1,3-1,5 mld zł rocznie - powiedziała wiceprezes.

Obecnie sporą część przychodów Rafako stanowią rynki zagraniczne - z uwagi na kontrakty na budowę elektrociepłowni w Wilnie oraz dostawę kotłów w Indonezji.

- Strategicznie celowaliśmy w 20-30 proc. eksportu. Jednak w tej chwili jest tak dużo zleceń w Polsce, że w nowym portfelu rynek krajowy zaczyna być mocno widoczny - podsumowała wiceprezes.

Nowy blok w Jaworznie

Tauron kontrakt na budowę nowego bloku w Jaworznie podpisał 17 kwietnia 2014 r. z konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa. Konsorcjum zadeklarowało, że wybuduje blok o mocy netto 843,53 MW oraz sprawności netto rzędu 45,91 proc. Po zmianach w umowie konsorcjum udział Rafako wynosi 99,99 proc.
fot. Tauron
fot. Tauron
Na mocy aneksu z marca 2017 r. wartość umowy netto została zwiększona o kwotę 71 mln zł - do kwoty 4,47 mld zł. Termin zakończenia budowy został wydłużony o 8 miesięcy.

Termin przejęcia bloku do eksploatacji to listopad 2019 r., a planowane całkowite wydatki na budowę tej jednostki - łącznie z pracami, których nie realizuje Rafako - wyniosą ponad 6 mld zł.

Rafako po 2018 roku

Przychody grupy Rafako w 2018 r. wyniosły 1,26 mld zł i były o 29 proc. niższe niż rok wcześniej, kiedy były na poziomie 1,78 mld zł. Zysk z działalności operacyjnej spadł o 17 proc.: z 48,8 mln zł w 2017 r. do 40,5 mln zł w roku 2018. Aż o 651 proc., do poziomu 33,4 mln zł, wzrósł natomiast zysk netto, który w 2017 r. wyniósł 5,1 mln zł.

Zobacz więcej: Rafako kończy rok na plusie. Zysk wyższy aż o 651 proc.

Obecnie PBG ma łącznie 33,33 proc. w kapitale i głosach na walnym Rafako. Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju posiada 9,90 proc., a Nationale-Nederladen OFE 9,87 proc.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019