Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Mniej CEZ-u w Polsce

Autor:  PAP/rs  |  28-05-2019 05:58
Czeski koncern energetyczny chce być mniej zależny od węgla, dlatego myśli o sprzedaży polskich aktywów wytwórczych - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

CEZ, czeska grupa energetyczna kontrolowana przez państwo, zaczyna się wyprzedawać. Pod młotek ma trafić jej majątek w Bułgarii, Rumunii i Turcji, ale grupa planuje też sprzedaż dwóch polskich elektrowni. "W celu obniżenia emisji dwutlenku węgla w ramach grupy rozważamy wycofanie się z Polski, gdzie mamy dwa źródła węglowe" - powiedział w poniedziałek w rozmowie z dziennikiem "Hospodarske Noviny" Daniel Benes, prezes grupy.

CEZ, czeska grupa energetyczna kontrolowana przez państwo, zaczyna się wyprzedawać
Fot. mat. pras.

"PB" pisze, że o wycofaniu się CEZ-u z Bałkanów mówi się od dawna, jednak informacja o możliwości sprzedaży aktywów w Polsce to nowość. Chodzi o podkrakowską Elektrownię Skawina i chorzowską elektrociepłownię ELCHO, które czeski koncern kupił w 2006 roku.

"Puls Biznesu" przypomina, że 69,8 proc. akcji CEZ należy do czeskiego rządu. Premier Andrej Babis powiedział w rozmowie z czeskim dziennikiem, że nic nie wie o planach koncernu. "Nie ma takich informacji, nie rozmawiałem z CEZ-em o tym. Zawsze krytykowałem CEZ za ekspansję zagraniczną, która pod wieloma względami nie powidła się. Powinni inwestować w Czechach w energetykę atomową. Nowy blok już dawno powinien być zbudowany" - powiedział czeski premier "HN", co cytuje polski dziennik.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019