Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Węgla ze Wschodu może być jeszcze więcej

Autor: AH
Dodano: 28-05-2019 07:48

Rośnie import węgla do Polski, szczególnie ze wschodniego kierunku. To szansa dla rosyjskich producentów, którzy z władzami planują skoordynowane działania na rzecz zwiększenia eksportu czarnego złota.

W najbliższych kilku latach w Polsce spodziewana jest „górka” zapotrzebowania na węgiel energetyczny, którego energetyka będzie potrzebować więcej niż wynosi krajowa produkcja. Minister energii Krzysztof Tchórzewski przyznał niedawno, że niedobór ten będzie uzupełniany importem, co już ma miejsce.

Jak wylicza "Dziennik Gazeta Prawna", w I kw. 2019 r. do naszego kraju wjechało 3,15 mln ton surowca ze Wschodu, czyli 69 proc. całości importu. Co więcej, jak ostrzega dziennik, Moskwa ma możliwości, by jeszcze obniżyć jego cenę dla zagranicznych odbiorców.

Pomóc mają wspólne działania władz z państwowymi kolejami RŻD i portami morskimi na rzecz wzrostu możliwości przesyłowych. Działania te mogą objąć, jeśli znajdą się środki, wielkie inwestycje, sięgające 1,5 bln rubli (90 mld zł) inwestycji.

 Z informacji DGP wynika też, że rosyjscy producenci rozmawiają z RŻD o tym, by przewóz surowca do Europy Zachodniej, w tym do Polski, był jeszcze tańszy niż obecnie. Firmy eksportujące surowiec chcą obniżenia taryf na jego przewóz.


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021