Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Fotowaltaika w Polsce stanęła przed poważną barierą

Autor: Przegląd prasy "Rzeczpospolita"
Dodano: 06-06-2019 09:31 | Aktualizacja: 06-06-2019 09:39

Rząd zapala zielone światło dla fotowoltaiki. Czy odnawialna energia zyska na znaczeniu? Tak by było, gdyby nie problemy z podłączeniem instalacji do sieci.

Jak donosi czwartkowa "Rzeczpospolita", boom na fotowoltaikę stał się faktem, tym bardziej że rząd znacznie przychylniej patrzy dziś na odnawialne źródła energii.

- Problem w tym, że nie wystarczy podjąć decyzję o inwestycji. Skokowo wzrosła liczba producentów, którzy dostają odmowę podłączenia swoich instalacji do sieci - wskazał dziennik.

- O 183 proc. wzrosła w zeszłym roku liczba takich odmów – raportuje w swoim sprawozdaniu za ubiegły rok prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Można powiedzieć, że ich ogólna liczba nie jest wielka: w sumie odmownych decyzji było 150, z czego większość (135) wynika z „braku warunków technicznych przyłączenia do sieci”, natomiast w 15 przypadkach zdecydowały „względy ekonomiczne”.

Jak twierdzą eksperci, może chodzić przede wszystkim o instalacje o mocy około 1 MW, mającej być stosunkowo najbardziej opłacalną dla drobnych graczy. Ale w sumie zablokowane inwestycje miałyby ponad 455 MW mocy.

- To kwestia możliwości sieci: niestety, nie wszystkie są zmodernizowane, wydolne, rozbudowane - wyjaśniła w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa URE.

- Jeżeli rok czy dwa lata wcześniej jakieś projekty zajęły miejsce w sieci, to naturalne jest, że nie ma miejsca w sieci na nowe. Każda sieć ma swoją przepustowość, „zapasy mocy” - dodała.

Więcej na ten temat w czwartkowym wydaniu dziennika "Rzeczpospolita".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019