Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Harpia wpłynie na Wisłę? Zakup F-35 może opóźnić inne programy

Autor: Włodek Kaleta
Dodano: 10-06-2019 06:13

Polska planuje zakup 32 wielozadaniowych samolotów 5 generacji. Podniesie to niewątpliwie gotowość bojową naszych sił zbrojnych, stając się kolejnym elementem odstraszania. Jest też jednak druga strona tego medalu. Rosną obawy, że tak drogie zakupy wpłyną negatywnie na inne programy modernizacyjne. Nawet na program Wisła.


- Wysłaliśmy LOR, a więc zapytanie ofertowe do naszych partnerów ze Stanów Zjednoczonych w sprawie kupienia 32 samolotów wielozadaniowych F-35A, czyli samolotów 5 generacji, najnowocześniejszego dostępnego sprzętu. To jest zadanie, które traktuję priorytetowo - ogłosił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w ostatnich dniach maja 2019 r.

To dobra wiadomość dla wojska i kolejna zapowiedź wielkich wydatków. Jeśli nawet uda nam się kupić podstawową wersję samolotu F-35A, czyli startującego i lądującego w sposób konwencjonalny, to i tak MON czeka kolejny ogromny wydatek. Nikt na razie nie wie, jaka będzie cena takiej maszyny, ale nawet gdyby udało się ją obniżyć do 80 mln dolarów za sztukę, to i tak czeka nas wydatek rzędu 3 mld dolarów.

Zobacz także: U-Booty dla Polski będą budowane w Szczecinie?

Nawet jeśli będzie to cena z podstawowym pakietem logistycznym i szkoleniowym, to i tak przynajmniej część uzbrojenia będziemy musieli dodatkowo kupić. Co prawda F-35 nie zabiera jednorazowo zbyt wiele rakiet i bomb. Ze względu na swoją „niewidzialność” nie może mieć rakiet podwieszanych pod skrzydłami. Bomby i pociski muszą być schowane w kadłubie. Ale jakieś zapasy uzbrojenia są konieczne.

------------------
Zostało do przeczytania jeszcze 3/4 tekstu. Więcej w strefie premium WNP.PL.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020