Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Usługa "Have I Been Pwned"na sprzedaż

Autor:  PAP/JS  |  12-06-2019 18:03
Znany badacz cyberbezpieczeństwa Troy Hunt i twórca usługi "Have I Been Pwned" pozwalającej internautom na sprawdzenie, czy ich dane wyciekły w wyniku cyberataków na usługi cyfrowe, poinformował na swoim blogu, iż zamierza ją sprzedać.

Serwis Gizmodo ocenia, że usługa "Have I Been Pwned" stworzona przez Hunta w 2013 roku odegrała bardzo znaczącą rolę w informowaniu opinii publicznej na temat największych wycieków danych w ostatnich latach oraz ich skutków. Dzięki tej usłudze internauci mogli sprawdzić, czy ich adresy e-mailowe oraz hasła zostały przejęte przez hakerów w wyniku cyberataku na popularne usługi cyfrowe, a także instytucje (np. banki).

Troy Hunt napisał na swoim blogu, że za pomysłem sprzedaży usługi stoi chęć jej dalszego rozwoju
(fot. pixabay.com)

Troy Hunt napisał na swoim blogu, że za pomysłem sprzedaży usługi stoi chęć jej dalszego rozwoju. "Pora wejść z poziomu tego, co może zrobić jeden człowiek w swoim czasie wolnym na poziom lepiej sformowanej i lepiej finansowanej struktury, która będzie mogła zrobić dużo więcej, niż kiedykolwiek byłbym w stanie osiągnąć sam" - stwierdził.

Twórca usługi "Have I Been Pwned" podał, że korzysta z niej obecnie 3 mln subskrybentów. Każdy z nich w razie naruszenia bezpieczeństwa jego danych (takich jak adres e-mail) otrzyma od usługi Hunta specjalne powiadomienie informujące o zdarzeniu. Platforma stworzona przez badacza zawiera według niego również około 8 mld rekordów na temat danych internautów, które wyciekły w wyniku różnych cyberataków na całym świecie. Stronę dziennie odwiedza około 150 tys. użytkowników, a w dniach, w których do mediów napływają informacje o cyberatakach - nawet 10 mln.

Hunt podkreślił, że "cokolwiek stanie się z "Have I Been Pwned", użytkownicy będą mogli dalej korzystać z usługi za darmo, a on sam pozostanie aktywnie zaangażowany w jej rozwój.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019