Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Pułapki najmu krótkoterminowego

Autor:  PropertyInwestycje.pl  |  13-06-2019 10:01
Czy najem krótkoterminowy to zajęcie, które można dołączyć do obowiązków podczas, gdy pracujemy na pełen etat? Co należy do zadań właściciela, gdzie leżą ukryte czynności i czy pracę włożoną w najem krótkoterminowy wynagrodzą zyski?

Na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym rozmawialiśmy na temat kondycji rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce, a także o silnym trendzie w mieszkaniówce, czyli o trendzie inwestycyjnym.

Przychody z tego najmu krótkoterminowego, owszem są wyższe, ale już zyski niekoniecznie.
fot. Shutterstock

Artur Kaźmierczak partner współzarządzający Grupą Mzuri - największej w Polsce firmy zarządzającej wynajmem mieszkań zauważył: – 4 lata temu przyszła moda na najem krótkoterminowy. Teraz ta fala wygasa, bo przychody są z tego typu najmu, owszem są wyższe, ale już zyski niekoniecznie. Najem krótkoterminowy wymaga pracy i zaangażowania. Teraz co drugi inwestor jest fliperem i myślę, że ten trend też szybko minie. Taki typ inwestowania również jest pracochłonny, a zajmują się nim ludzie, którzy pracują na etatach. Między 19-tą a 20-tą trudno wyremontować i wynająć mieszkanie.

Warto wziąć te słowa pod uwagę, bo nie znaczą one, że musimy rezygnować z inwestowania w mieszkania. Zawsze można inwestować grupowo, albo najem można powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która będzie nim zarządzać.

Rozpoczynając przygodę z inwestowaniem w nieruchomości - wiem, że ważny jest wybór lokalizacji mieszkania, metrażu, wyremontowanie lub wyposażenie go odpowiednio i w określonym standardzie. Czasami warto skorzystać z porad dekoratora wnętrz tak, by jak najlepiej dostosować mieszkanie do hotelowego standardu.

Istotna jest także promocja oferty. Warto w kalendarzu zaznaczyć kulturalne wydarzenia, turystyczne szczyty sezonów czy inne dni, kiedy mieszkanie może być naprawdę popularne.

Kolejnym krokiem jest utrzymanie odpowiedniego standardu i jakości obsługi. co wiąże się np. ze sprzątaniem, zaopatrzeniem, wymianą pościeli, zużytych elementów wyposażenia. Do obowiązków właściciela często należy również zakupienie podstawowych tekstyliów, jak choćby pościel czy ręczniki, a także dodatkowego wyposażenia, jak gaśnica czy apteczka.  

Musimy pamiętać o regulowaniu podstawowych opłat związanych z posiadaniem mieszkania i dbanie o to, aby dostawy mediów nie były wstrzymane lub przerwane. To także między innymi o opłaceniu podatku od nieruchomości oraz użytkowania wieczystego, uregulowanie opłat za media, w tym także Internetu oraz koszt ubezpieczenia, który uiszcza się raz w roku.

Przy najmie długoterminowym odchodzą koszty częstej weryfikacji stanu mieszkania, koszty sprzątania i wymiany elementów wyposażenia. Są one zazwyczaj praco i czasochłonne. A decyzja czy to się opłaca i czy chcemy angażować naszą energię, należy do nas i tego co ostatecznie wyjdzie nam z tabelki w Exelu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019