Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Japończycy wykorzystają sygnalizację drogową do budowy sieci 5G

Autor: PAP/AH
Dodano: 14-06-2019 13:05

Japonia umieści przekaźniki sieci bezprzewodowej nowej generacji (5G) na słupach sygnalizacji drogowej. Projekt w tej sprawie został w piątek zatwierdzony przez japoński rząd ze względu na brak dogodnych miejsc na nowe stacje bazowe.

Jak wskazuje agencja Kyodo, łączność 5G jest około stukrotnie szybsza niż 4G, co czyni ją kluczową dla rozwoju m.in. inteligentnych miast (smart cities), samochodów autonomicznych i zdalnie sterowanych robotów. W odróżnieniu od obecnie stosowanej, nowa technologia wykorzystuje jednak fale krótkie, niezdolne do przenikania budynków. Z tego powodu wymaga większej liczby przekaźników.

Dogodne lokalizacje dla stacji bazowych sieci nowej generacji często są już zajęte przez sprzęt obsługujący inne usługi. Aby rozwiązać ten problem, japoński rząd dopuścił w piątek umieszczenie przekaźników 5G na 208 tys. słupów sygnalizacji drogowej na terytorium kraju. Ich instalacja ma zostać ukończona do końca marca 2026 r.

Japonia rozdzieliła pasma dla sieci 5G w kwietniu bieżącego roku. Czterech lokalnych operatorów telekomunikacyjnych - SoftBank, Rakuten, NTT Docomo i KDDI - zamierza uruchomić pierwsze usługi w nowym standardzie w 2020 r. Firmy zapowiedziały, że nie będą przy tym korzystać ze sprzętu chińskim spółek Huawei Technologies ani ZTE, które w grudniu 2018 r. zostały praktycznie wykluczone przez rząd z japońskich zamówień publicznych. Zamiast tego zdecydują się na urządzenia skandynawskich dostawców - Ericssona i Nokię.

Decyzja japońskich władz o ograniczeniu możliwości działania Huaweia i ZTE w kraju miała związek z wyrażanymi przez Stany Zjednoczone obawami co do rzekomych powiązań koncernów z rządem w Pekinie, które mają stwarzać zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Waszyngton od wielu miesięcy wywiera na sojuszników naciski w tej sprawie. Władze ChRL i same firmy zaprzeczają amerykańskim oskarżeniom.

W Polsce decyzja ws. dopuszczenia Huaweia do udziału w budowie sieci 5G jeszcze nie zapadła. Według wiceministra Karola Okońskiego zostanie ona jednak podjęta do końca czerwca i oprócz sieci nowej generacji będzie dotyczyła szerszej kwestii standardów w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020