Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

ABW zatrzymała pięć osób w związku nielegalnym obrotem paliwami

Autor:  PAP/PSZ  |  17-06-2019 09:48
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pięć osób z grupy oszukującej na podatkach i obracającej nielegalnym paliwem. Skarb państwa miał stracić około 27 mln zł podatku VAT i akcyzy. Wcześniej zatrzymano w tym śledztwie 14 osób.

Trzy zatrzymane przez ABW osoby miały być odpowiedzialne za proces technologiczny odbarwiania oleju opałowego, który był później sprzedawany jako olej napędowy. Czwarta z nich to osoba faktycznie kierująca spółką "słupem", a piąta - oficjalnie ujęta w dokumentach jako prezes "słupa".

Według śledczych w wyniku działań grupy w latach 2014-15 doszło do uszczuplenia w podatku VAT i akcyzy w wysokości około 27 mln zł.
Fot. Fotolia

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że do zatrzymań doszło 12 czerwca. "Dzięki stworzeniu sieci spółek zatrzymani przez ABW wpuszczali na rynek sfałszowane faktury, które pozorowały transakcje handlowe" - zaznaczył.

Podmioty, które kupowały paliwo niewiadomego pochodzenia - zwykle odbarwionego oleju opałowego - dzięki fikcyjnym fakturom pozorowały legalność nabycia towaru w dokumentacji handlowej. Pozwalało im to unikać odprowadzania podatku VAT i akcyzy od faktycznie wprowadzonego do obrotu paliwa oraz zaniżenia podatku dochodowego - CIT.

Według śledczych w wyniku działań grupy w latach 2014-15 doszło do uszczuplenia w podatku VAT i akcyzy w wysokości około 27 mln zł.

Żaryn powiedział, że wobec dwu z pięciu zatrzymanych sąd na wniosek prokuratora zdecydował o areszcie. Pozostali trzej będą odpowiadali z wolnej stopy, ale musieli wpłacić poręczenia majątkowe, nie mogą opuszczać kraju i będą musieli zgłaszać się na policji w ramach dozoru.

Zatrzymanym w śledztwie prowadzonym przez wydział zamiejscowy w Łodzi katowickiej delegatury ABW nadzorujący je prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Łodzi przedstawili zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i prania brudnych pieniędzy.

Za takie przestępstwa organizatorom procederu grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019