Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Kluczowy dostawca Apple'a ma poważne problemy

Autor:  PAP/PSZ  |  18-06-2019 12:52
Produkująca wyświetlacze spółka Japan Display w trakcie walnego zgromadzenia akcjonariuszy 18 czerwca spotkała się z falą krytyki w związku z rosnącą niepewnością co do planowanego wsparcia firmy pakietami ratunkowymi zagranicznych funduszy - donosi japońska agencja Kyodo.

Szef Japan Display Yoshiyuki Tsukizaki przeprosił akcjonariuszy za piąty rok z rzędu zakończony stratami finansowymi. Miniony rok podatkowy zakończył się stratą netto w wysokości 109,4 mld jenów (ponad miliard dolarów) i sprzedażą na poziomie 636,6 mld jenów (około 5,88 mld dolarów), co oznacza spadek o 11,3 proc. w stosunku do roku fiskalnego 2017. Strat nie udało się zatrzymać pomimo restrukturyzacji i redukcji kadr.

Produkty Japan Display są stosowane w urządzenia firmy Apple.
Fot. Nebojsa Markovic / Shutterstock.com

Japan Display liczyło na zastrzyk finansowy w wysokości 80 mld jenów (około 740 mln dolarów). W poniedziałek firma przekazała, że chiński fundusz Harvest Tech Investment Management przełożył termin podjęcia wiążącej decyzji co do udzielenia wsparcia finansowego na 27 czerwca. Tajwańska spółka TPK, która również obiecywała pomoc dla japońskiego producenta wyświetlaczy, wycofała się zaś ze swoich planów. Kolejny członek konsorcjum - tajwański fundusz CGL Group - nie poinformował firmy o swojej decyzji w tej sprawie.

Wsparcie dla japońskiej spółki może jeszcze nadejść ze strony firmy Oasis Management z Hongkongu, która zapowiedziała, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie w tym samym terminie, co Harvest Tech Investment.

Firma Japan Display zmaga się z problemami od dłuższego czasu. Wartość jej akcji spadła już o ok. 90 proc. od pierwszej oferty publicznej firmy z 2014 r. - przypomniało Kyodo.

Japan Display powstało w 2012 r. z inicjatywy rządowej, przez fuzję oddziałów produkujących wyświetlacze w japońskich firmach Sony, Hitachi i Toshiba.

Spółka jest jednym z kluczowych dostawców amerykańskiej firmy Apple. Koncern z Cupertino nie podjął jeszcze decyzji co do wykorzystania wyświetlaczy Japan Display w nowych modelach iPhone'ów, których premiera planowana jest na koniec tego roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019