Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Zapraszamy na Wschodni Kongres Gospodarczy

Autor:  wnp.pl  |  24-06-2019 10:23
Dyskusja o przyszłości Polski Wschodniej w kontekście geopolitycznej, gospodarczej i społecznej specyfiki tego regionu będzie kołem napędowym VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL. Pod hasłem "Tu spotyka się Zachód ze Wschodem" w dniach 25-26 września 2019 roku w Białymstoku dyskutować będą przedstawiciele polityki, biznesu, samorządu i nauki.
VI Wschodni Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 25-26 września w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku
Fot. PTWP
  • Wschodni Kongres Gospodarczy jest najważniejszym forum otwartej i wieloaspektowej dyskusji o perspektywach rozwoju Polski Wschodniej.
  • Tegoroczny kongres podkreśli wagę 15-lecia Polski w Unii Europejskiej oraz Konstytucji dla biznesu.
  • W Białymstoku poznamy także laureatów konkursów Top Inwestycje Komunalne Polski, Top Pracodawca Polski Wschodniej, Liderzy Przyszłości i Top Start Start-up Polski Wschodniej.

Wschodni Kongres Gospodarczy na trwałe wpisał się w kalendarz najważniejszych gospodarczych imprez w Polsce. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia będzie: Tu spotyka się Zachód ze Wschodem.

- W ciągu ostatnich lat Wschodni Kongres Gospodarczy stał się największą i najważniejszą debatą o tym wszystkim, co jest ważne dla Polski Wschodniej, ale także o relacjach gospodarczych między Unią Europejską, Polską a naszymi wschodnimi sąsiadami. Poprzednie edycje pokazały, że takie spotkania mają sens, i że wciąż jest potrzeba takiej dyskusji - podkreśla Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

WKG to liczne panele i debaty dyskusyjne (fot. PTWP)
WKG to liczne panele i debaty dyskusyjne (fot. PTWP)

A debat i paneli dyskusyjnych zaplanowano w tym roku blisko 20.

Sesja inauguracyjna zostanie poświęcona 15-leciu Polski w Unii Europejskiej. Będzie to doskonała okazja nie tylko do podsumowań i wymiany doświadczeń, ale też do wskazania najważniejszych wyzwań, jakie w kolejnej perspektywie będą stać przed naszym krajem, regionami i beneficjentami unijnych funduszy.

Pierwszego dnia zaplanowano także debaty dotyczące m.in. współpracy międzyregionalnej i transgranicznej, inwestycji zagranicznych, globalizacji eksportu firm Polski Wschodniej, cyfryzacji i nowych technologii. Osobne debaty zostaną poświęcone rynkowi IT i start-upom w Polsce Wschodniej.

Drugi dzień Wschodniego Kongresu Gospodarczego otworzy sesja plenarna, której motywem przewodnim będzie przyszłość rozwoju samorządu gospodarczego w kontekście Konstytucji dla biznesu.

Ponadto goście dyskutować będą o perspektywach dla Polski Wschodniej, jeśli chodzi fundusze unijne po 2020 roku. Nie zabraknie także tematów związanych z ochroną klimatu i środowiska oraz budowania relacji nauki z biznesem. Ważnymi tematami WKG będą ponadto logistyka i wyzwania transportowe, kształtowanie lokalnego rynku pracy czy przyszłość modelu rynku zdrowia.

Wschodni Kongres Gospodarczy wzorem lat ubiegłych będzie miał swoje wydarzenia towarzyszące. W ramach konkursu Top Start-up Polski Wschodniej twórcy najlepszych start-upów zaprezentują swoje pomysły na biznes. Swoją kontynuację będą miały dwa konkursy Top Inwestycje Polski Wschodniej - wyróżniający projekty, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju regionu, a także Top Pracodawca Polski Wschodniej - honorujący firmy, które łączą wpływ na rozwój gospodarczy regionu z ważną rolą na rynku pracy.

Laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu Top Pracodawca Polski Wschodniej (fot. PTWP)
Laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu Top Pracodawca Polski Wschodniej (fot. PTWP)

Po raz kolejny zrealizowany zostanie również projekt Liderzy Przyszłości w Białymstoku. To wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którego głównym celem jest promocja wiedzy o gospodarce poprzez możliwość spotkania z praktykami biznesu.

O randze Wschodniego Kongresu Gospodarczego świadczy także, że to właśnie podczas tego wydarzenia zostanie zaprezentowana Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego.

Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym będzie ponadto posiedzenie Krajowej Rady Dialogu Społecznego pod nazwą "Dialog społeczny w przestrzeni publicznej".

VI Wschodni Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 25-26 września w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019