Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Niemcy: rozwiązanie trzydniowej akcji strajkowej organizacji ekologicznych

Autor: PAP/PS
Dodano: 23-06-2019 20:50

Obrońcy klimatu, kontynuujący protest okupacyjny na terenie jednej z największych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w Niemczech - Garzweiler w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia - w niedzielę ogłosili koniec akcji. Część z kilkuset protestujących z kopalni usunęła policja, część opuściła jej teren dobrowolnie.

Kopalnia była miejscem proekologicznych protestów od piątku, gdy w pobliskim Akwizgranie ok. 40 tys. osób, w większości uczniów, domagało się od rządu bardziej zdecydowanych działań w obliczu zmieniającego się klimatu.

Przygotowywana od dawna akcja protestacyjna rozpoczęła się na kilka godzin po tym, jak przywódcy krajów Unii Europejskiej nie zdołali porozumieć się w piątek na szczycie w Brukseli w sprawie planu dojścia UE do neutralności klimatycznej do 2050 r.

W sobotę część demonstrantów przedarła się przez policyjny kordon i wkroczyła na teren kopalni, a później inni przykuli się łańcuchami do torów kolejowych, używanych do transportu wydobywanego tam węgla.

Zarówno protestujący, jak i policja oskarżali się nawzajem o agresywne zachowanie w kopalni oraz spowodowanie obrażeń u drugiej strony. Według policji, w starciach z demonstrantami rannych zostało ośmiu jej funkcjonariuszy.

W niedzielę policjanci przystąpili do przecinania łańcuchów, którymi przykuli się protestujący i pojedynczo wynosili ich poza teren kopalni. W samej kopalni część demonstrantów postanowiła wyjść dobrowolnie, podczas gdy innych wywieziono stamtąd autobusami. Policja spisała dane wszystkich demonstrantów.

Jak informowała agencja dpa, aktywiści twierdzili, że osobom tymczasowo zatrzymanym policjanci odmówili podania wody i jedzenia; policja zaprzecza.

Również w niedzielę akwizgrańska policja przekazała na Twitterze, że zarządzający kopalnią koncern RWE złożył skargę na demonstrantów, którzy przykuli się do torów. W związku z protestem RWE na trzy dni przerwało wydobycie.

Patrz też: RWE może przejmować część spółki E.ON

Kopalnia Garzweiler od lat przyciąga protesty obrońców środowiska, ponieważ RWE planuje wycięcie okolicznych terenów leśnych w celu powiększenia kopalni.

Patrz też: Nietypowy protest aktywistów Greenpeace Polska w elektrowni Bełchatów

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019