Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Szef polskiego MSZ: czekamy na poważny plan ochrony klimatu

Autor:  PAP/PSZ  |  24-06-2019 20:38
Jesteśmy za ochroną klimatu i oczekujemy tutaj poważnego planu - tak 24 czerwca minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz skomentował zablokowanie przez Polskę na ostatnim szczycie Unii Europejskiej zapisów o neutralności klimatycznej.

Zapisy wniosków końcowych na ubiegłotygodniowym szczycie Unii Europejskiej, mówiących o dojściu Unii do neutralności klimatycznej do 2050 roku, zablokowała Polska i kilka innych państw unijnych. Według nieoficjalnych informacji, oprócz naszego kraju, były to Czechy, Estonia i Węgry.

Jacek Czaputowicz deklaruje, że Polska jest za ochroną klimatu.
Fot. Tymon Markowski/MSZ

Szef MSZ pytany 24 czerwca w Polsat News, czy to ostateczne stanowisko Polski, czy stanowisko negocjacyjne odpowiedział, że "wydaje mu się", że to stanowisko negocjacyjne.

"Polska jest w innej sytuacji niż część państw UE - nie mamy energetyki jądrowej, nasza energetyka jest oparta na węglu. Te inwestycje finansowe musiałyby być większe i to, co udało się wprowadzić w tej deklaracji to solidarność i uwzględnienie konkurencyjności" - mówił Czaputowicz.

"Jesteśmy za ochroną klimatu i oczekujemy tutaj poważnego planu" - dodał.

Strategia klimatyczna, nad którą od jakiegoś czasu pracuje UE, ma wyznaczać nowe cele dotyczące redukcji gazów cieplarnianych i zdecyduje o tym, jaki będzie kształt unijnej polityki w tym zakresie na najbliższe dekady. Scenariusz, który zakłada, że do 2050 roku unijna gospodarka będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, oznacza, że będzie ona tyle samo pochłaniała, co emitowała gazów cieplarnianych.

Warszawa sprzeciwiła się zapisom ze szczytu między innymi z powodu braku wyliczeń, jakie będą koszty nowego celu. W projekcie wniosków znalazły się wprawdzie sformułowania o tym, że transformacja miałaby być tak przeprowadzona, żeby chronić europejską konkurencyjność, zapewniać sprawiedliwość i brać pod uwagę uwarunkowania poszczególnych państw członkowskich, ale okazało się to niewystarczające.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019