Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Prezydent Francji wzywa do wzmocnienia sojuszu Renault-Nissan

Autor: PAP/AH
Dodano: 26-06-2019 12:27

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał firmy Renault i Nissan do tworzenia dalszych "synergii i sojuszy" w celu umocnienia francusko-japońskiego aliansu motoryzacyjnego na globalnym rynku - podała agencja Reutera.


"Sojusz Renault-Nissan jest klejnotem branży motoryzacyjnej" - zaznaczył Macron w wystąpieniu w Tokio.

"Stworzyliśmy giganta, który wymaga od nas nie tylko podtrzymania, ale tworzenia nowych synergii i sojuszy w obliczu międzynarodowej konkurencji" - dodał prezydent.

W ocenie agencji Reutera komentarz Macrona sugerował zarówno zacieśnienie relacji między sojusznikami, jak i poszerzenie współpracy aliansu z innymi producentami motoryzacyjnymi. Rząd w Paryżu jest głównym udziałowcem spółki Renault z prawem głosu i 15 proc. udziałów.

Pozycja obchodzącego w tym roku 20-lecie sojuszu Renault-Nissan została zachwiana przez zeszłoroczne aresztowanie jego pomysłodawcy i szefa - oskarżonego o liczne przewinienia finansowe Carlosa Ghosna.

Poważnym problemem w relacjach między producentami stała się także niedoszła fuzja Renault z Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Zgłoszona propozycja wartej 35 mld dolarów konsolidacji wzbudziła wątpliwości w kadrze dyrektorskiej Nissana, która obawiać się miała obniżenia pozycji przedsiębiorstwa w ramach sojuszu - przypomniał serwis Automotive News.

Włosko-amerykański koncern wycofał ofertę na początku czerwca, winiąc za niepowodzenie stanowisko władz w Paryżu. Francuzi wskazywali natomiast na opór ze strony Nissana jako przyczynę fiaska negocjacji połączeniowych.

W tym tygodniu do sojuszników apelował także prezes Renault Jean Dominik Senard. Menedżer prosił sceptycznych udziałowców Nissana, aby uwierzyli, że jego działania mają na celu dobro japońskiego koncernu. Przekonywał też, że fuzja Renault z FCA byłaby korzystna dla ich firmy.

W opinii Reutera Nissan chłodno podchodzi jednak do propozycji szybkiego naprawienia relacji z Francuzami. Podczas wtorkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy dyrektor generalny Hiroto Saikawa zapowiedział, że jeśli pojawi się taka konieczność jego koncern przeprowadzi przegląd struktury kapitałowej sojuszu z Renault.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020