Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Tesla w tajnym laboratorium próbuje budować własne akumulatory

Autor: PAP/AH
Dodano: 27-06-2019 07:42

Amerykański producent motoryzacyjny Tesla ma tajne laboratorium w pobliżu Fremont w stanie Kalifornia, w którym próbuje budować własne akumulatory dla pojazdów elektrycznych - podał serwis CNBS powołując się na pięciu byłych i obecnych pracowników koncernu.

Według doniesień CNBC Tesla prowadzi prace nad akumulatorami w laboratorium eksperymentalnym, w pobliżu fabryki samochodów marki w Fremont. Działania te miałyby umożliwić koncernowi poprawę wydajności produkcji, ograniczenie kosztów i zmniejszenie skali dzielenia się danymi z zewnętrznymi firmami, a także obniżenie cen pojazdów marki.

Amerykański producent pojazdów elektrycznych obecnie korzysta z baterii japońskiego koncernu Panasonic, należącego do głównych dostawców Tesli. Jeszcze w 2014 r. spółka zawarła współpracę z firmą Elona Muska i wspólnie z nią prowadzi w amerykańskim stanie Nevada fabrykę akumulatorów cylindrycznych - Gigafactory.

Jak wynika z badań IHS Markit, wśród komponentów pojazdu elektrycznego największy koszt stanowią akumulator i jego ogniwa. Musk wielokrotnie podkreślał, że jest to jedna z największych barier w obszarze zdolności produkcyjnych Tesli.

W ubiegłym miesiącu koncern opublikował oferty pracy skierowane do inżynierów zajmujących się m.in. projektowaniem ogniw oraz urządzeń i procesów, które miałyby pozwolić firmie uruchomić produkcję dużej ilości akumulatorów - powiedzieli CNBC pracownicy Tesli.

Według serwisu, nawet jeśli próby amerykańskiej spółki zakończyłyby się sukcesem, nie zerwie ona współpracy z dostawcami takimi jak Panasonic. W rzeczywistości producent motoryzacyjny może w przyszłości nawiązać również współpracę z południowokoreańskim koncernem LG - przewiduje CNBC.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020