Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

#Azjatech: Więcej wody, mniej plastiku

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 28-06-2019 09:25

Start-up Generation Water działający na tajlandzkiej wyspie Phuket postawił sobie dwa cele: dostarczyć wodę pitną i ograniczyć zużycie plastiku dzięki technologii "woda z powietrza".

Pierwszemu zadaniu ma podołać zaprojektowana przez Generation Water specjalna maszyna Aero20, która pobiera wilgoć z powietrza, a następnie tworzy z niej wodę gotową do spożycia. Maszyny docelowo będzie można zakupić w różnych rozmiarach. Największa z nich będzie generować do 90 litrów dziennie.

Jeden z hoteli, JW Marriott położony na wyspie Phuket, wspiera działalność Generation Water wspólnie prowadząc testy nad rozwojem tej technologii. Przy produkcji "wody z powietrza" zużywa się niemal 80 proc. mniej energii niż przy produkcji standardowej butelki z wodą. Jest też ona tańsza o około jedną trzecią.

Nie tylko sieć Mariott podejmuje walkę z plastikiem. Hotele na wyspie szukają nowych rozwiązań, dążąc do redukcji zużycia butelek i plastikowych słomek, które posiadają już swoje biodegradowalne zamienniki. Stawka jest wysoka, ponieważ w 2017 roku wyspę odwiedziło ponad 11 milionów turystów. Organizacja nonprofit Ocean Conservancy ocenia, że aż 60 proc. plastiku znalezionego w oceanach pochodzi z pięciu państw Azji, w tym z Tajlandii.

Plastikowe butelki są poważnym problemem dla środowiska naturalnego w Azji Południowo-Wschodniej. Wszelkie rozwiązania, które redukują produkcję plastiku zaśmiecającego niebiańskie plaże, są cenne dla turystycznych destynacji regionu.

Czytaj także: Tajlandia to ciekawy rynek, ale wymaga zaangażowaniaMateriał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020