Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Nie żyje Lee Iacocca, prezes Forda i Chryslera

Autor: AH
Dodano: 03-07-2019 08:38

Zmarł Lee Iacocca. Ikona przemysłu motoryzacyjnego Lee Iacocca, niegdyś jeden z najbardziej znanych amerykańskich biznesmenów, któremu przypisuje się uratowanie Chryslera przed bankructwem w latach 80-tych ubiegłego wieku. Miał 94 lata.

Były prezes Forda i Chryslera zapisał się w historii motoryzacji m.in. współudziałem w projektowaniu takich kultowych modeli, jak Ford Mustang i minivan Chrysler.

Informację o jego śmierci z przyczyn naturalnych potwierdziła najmłodsza córka. Jak informuje CNN, Iacocca pozostawił po sobie dwie córki i ośmioro wnuków.

Urodzony 15 października 1924 r. w Allentown w Pensylwanii, był synem włoskich imigrantów. Pracę w Ford Motor Company rozpoczął w 1946 roku i przeszedł wszystkie szczeble kariery w koncernie. W 1970 r. został mianowany na stanowisko prezesa Forda. Po ośmiu latach zwolnił go Henry Ford Junior. W tym samym roku został prezesem Chryslera, by w 1979 r. objąć stanowisko prezesa koncernu i później trafić do rady nadzorczej firmy.

To właśnie jemu przypisuje się podniesienie Chryslera z zapaści finansowej i wprowadzenie do produkcji m.in. minivana. W Chryslerze pracował do 1992 roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019